טיפול פליאטיבי

טיפול פליאטיביטיפול פליאטיבי הינו טיפול תומך אשר מטרתו היא להקל ולשכך את סבלו של החולה במחלה חשוכת מרפא. טיפול פליאטיבי מנסה לתת פתרון לקשיים הפיסיים (כאבים), החברתיים והרגשיים של החולה הנוטה למות.

הטיפול חשוב כאשר לרפואה הטיפולית אין יותר מה להציע לחולה זה, למען ריפויו החלקי או המלא. הטיפול מנסה לעזור גם לבני משפחתו של המטופל מבחינה רגשית, בכדי שהם יוכלו להתמודד טוב יותר עם המצב לאחר מותו.

טיפול פליאטיבי, יכול להינתן גם כאשר הוא תומך ומסייע לחולה אשר סובל מטיפולים רפואיים כלשהם (כגון, דיאליזה, כימותרפיה והקרנות), על מנת לספק לחולה את הנוחות המרבית.

הטיפול מתמקד בשיכוך כאבים נלווים ובמתן תמיכה רגשית ואמפתיה למען התמודדות טובה ומהירה יותר עם המחלה, תהיה אשר תהיה. טיפול פליאטיבי ניתן על ידי אחות, עובד סוציאלי או רופא בכל מקום בו נמצא המטופל, בית החולים, בית המגורים או הוספיס.

טיפול פליאטיבי – מה הוא כולל?

הטיפול הפליאטיבי מנסה לטפל בתסמיני המחלה, ולא בגורם עצמו. בעקבות טיפולים מורכבים וארוכים או עקב התקדמות המחלה עצמה, סובל החולה מסימפטומים כמו חולשה, חוסר תיאבון, עייפות וכאבים. כמו כן, הוא יכול לסבול גם ממועקה רגשית ותשישות נפשית. במסגרת הטיפול הפליאטיבי, ייעשה שימוש במגוון דרכים, החל מגישות תרופתיות וכלה בשיטות פרה רפואיות- רוחניות.

הטיפול כולל צוות רב מטפלים מתחומים שונים. חלק ממטפלים אלה יוכלו להקל על המטופל כאשר הוא סובל מכאבים, בתרופות חזקות ונרקוטיות. חלק מהמטפלים יוכלו להיעזר בדתו או באמונותיו של המטופל, כך שיוכל להשלים עם גורלו ולבנות לו הערכה עצמית חדשה.

מטפלים אלה יטפלו, ברוב המקרים, בשיטות משלימות אשר מטרתם היא להרגיע ולמסך את פחדיו של החולה. כל הצוות כולו, יוכל לדון את החולה על פי הפרמטרים החשובים לו ולבני משפחתו ולבנות לו טיפול פליאטיבי אשר יתאים לו ולמצבו.

שירותים פליאטיביים

הטיפול הפליאטיבי יכול להינתן בכל מקום בו החולה נמצא, בין אם בבית ובין אם במסגרת אשפוז בבית חולים. כאמור, טיפול פליאטיבי יכול להינתן הן במקרה של חוסר תקווה לריפוי והן במקרה של טיפול רפואי אשר נעשה במטרה לריפוי שלם. בכל אחת מאופציות אלו, יצטרך הצוות המטפל לשקול את הטיפול הטוב ביותר על מנת להקל על תסמיני המחלה.

במקרה של חולים חשוכי מרפא (כגון חולי אלצהיימר, דמנציה, פרקינסון ועוד), לרוב הטיפול הפליאטיבי ייעשה במסגרת הבית או הוספיס. טיפול פליאטיבי בבית, כיום, כלול בסל הבריאות ולכן אינו נחשב עדיין לטיפול פרטי. כיום, ישנם מקומות ומיטות אשר מיועדות לטיפולים פליאטיביים במסגרת בתי החולים הציבוריים.

כמו כן, זכאי החולה לייעוץ פליאטיבי. גם ייעוץ זה עדיין נמצא בחיתוליו, ולא מוכר בהרבה מבתי החולים ובקרב הצוות הרפואי. לכן, המסקנה היא כי המסגרות אשר נותנות טיפול פליאטיבי תומך בישראל, עדיין מוגבלות ומצומצמות.

הכשרת צוות לטיפול פליאטיבי

הדרישה לסוג כזה של טיפול, אשר יכול להקל ולהפחית את סבלו של החולה, הולכת וגוברת. החולים ובני משפחותיהם מרגישים כי הם זקוקים ליותר חמלה והבנה מצוות רב מקצועי. דרישה זו מעלה את הצורך להכשרה של עובדים רבים יותר מתחומים רחבים יותר.

מטבע הדברים, הטיפול הפליאטיבי נפוץ יותר אצל חולי סרטן, ולכן יש דרישה הולכת וגדלה לאונקולוגים אשר יוכשרו להיות מטפלים פליאטיביים ויהיו קשובים יותר לצורכי המטופלים. על מנת שיהיו יותר מטפלים פליאטיבים, יש צורך בהעלאת המודעות בקרב כל המקצועות. העלאת המודעות, תגרור אנשים רבים יותר להתמחות זו, מחקרים רבים ולכן גם הקצאת משאבים הגיונית יותר.


פורסם בקטגוריה טיפולים, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.