אבחון אלצהיימר

אבחון אלצהיימראלפי חולי אלצהיימר חיים כיום בישראל ובכל שנה מצטרפים אליהם מאות חולים חדשים. כ-18 מיליון איש ברחבי העולם חולים כיום באלצהיימר. מחלה זו נחשבת למגיפה הגדולה של המאה ה-21. מחלת אלצהיימר בלשון עממית נחשבת למחלה אשר מכבה לאט לאט בהדרגתיות את תפקודי המוח עד שהאדם מגיע בסופו של דבר לקצה הדרך- למצב מוות.

אלצהיימר נחשבת למחלה קשה ומסוכנת בקרב קשישים והיא מאופיינת במוות של תאי העצב במוח ועקב כך נגרם הרס הדרגתי של כל התפקודיים הקוגניטיביים והמעשיים, לדוגמא: קשיים בזיכרון לטווח קצר, דמנציה, התקפי זעם, חוסר יכולת לבצע פעולות פשוטות, כמו דיבור, אי שליטה על הסוגרים, בעיה באכילה, הפרעות שינה וכדומה.

ממחקרים שנעשו נמצא כי הפרוגנוזה של מחלת אלצהיימר היא בממוצע 10 שנים מרגע אבחונה עד למות החולה. כיום, ישנם מספר תרופות אשר מיועדות להאט את הידרדרות המחלה ותסמיניה, ותרופות נוספות נמצאת בניסויים ובבדיקות, כמו תרופת ה- Aducanumab, שהראתה האטה בירידה הקוגניטיבית בניסויים שנערכו. עם זאת, לצערנו הרב אין עדיין תרופה אשר תפסיק את המחלה לאלתר.

למחלת אלצהיימר אין גורם אחד ראשי אשר הוא הסיבה העיקרית אלא מכלול של גורמים נשלטים ובלתי נשלטים אשר מהווים גורמי סיכון להתפתחות המחלה והם כוללים: גיל האדם (אחד מכל שלושה קשישים בגיל 85 חולה באלצהיימר), נשים נמצאות בשכיחות גבוה יותר לחלות במחלה מאשר גברים, תורשה-גנטיקה, גידולים במוח, פגיעה טראומטית במוח, שבץ או מחלות אשר גרמו לשיבוש באספקת החמצן למוח, צריכה מוגברת של אלכוהול, מחסור בויטמינים בכלל, ובקבוצת ויטמין B בפרט.

חשיבות אבחון מוקדם של אלצהיימר

ממחקרים רבים שנעשו על מחלת האלצהיימר נמצא, שאבחון מוקדם של המחלה או הימצאות בקבוצת סיכון ובאמצעות כך מתן טיפול מקדים, יכול להפחית בצורה משמעותית את התפתחות המחלה. למידע נוסף – אבחון אלצהיימר בפורטל אלצהיימר. חשיבות האבחון המוקדם נקבע גם על ידי האיגוד האמריקאי לזקנה ואלצהיימר אשר קבע הנחיות חדשות לאבחון המחלה.

במרכז הרפואי “סוראסקי” בתל אביב מציעים שירותי אבחון למחלת אלצהיימר בלעדי לבני 50 ומעלה. באמצעות אבחון מקדים יהיה ניתן לזהות אם האדם נמצא בקבוצת סיכון לחלות במחלת אלצהיימר, ובמקרים שכן, יהיה ניתן להקטין את סיכוייהם לחלות באלצהיימר.

ההנחה הרווחת כיום, היא כי מחלת אלצהיימר מתפתחת לאיטה ובהדרגתיות במשך 20-30 שנים, ובאמצעות אבחון מקדים ניתן להקטין את סיכויי החולי ואף למנוע התפתחותה, על ידי טיפול בגורמי סיכון נשלטים כגון:

מיני מנטל – אבחון אלצהיימר

אבחון נוסף למחלת אלצהיימר ודמנציה הוא באמצעות מבחן “מיני מנטל”.

מבחן מיני מנטל הינו מבחן אשר בודק את תפקודי הקוגניציה אצל אדם הנמצא בסיכון או אדם המראה סימנים ותסמינים של מחלת אלצהיימר או דמנציה וזאת על מנת לאמוד את חומרת המצב. תשובות נכונות לכל שאלות המבחן שוות=30 נקודות.

נמצא שחולי אצהיימר מקבלים ניקוד נמוך מהרגיל ובכל שנה התוצאה שלהם פוחתת ב-3 נקודות, מה שמראה על הידרדרות המצב הקוגנטיבי. במבחן מיני מנטל נשאלות שאלות כגון: האם אתה זוכר מהו התאריך בחודש היום?(נק’1) ואיזה יום היום?(נק’1) ומה השנה(נק’1) ואיזה חודש כעת?(נק’1) ובאיזו עונה אנו נמצאים כעת (אביב\סתיו\קיץ\חורף?)(נק’1), שאלת שפה: קריאה והבנה(נקודה אחת), קרא את המשפט הבא ועשה מה שכתוב בו: “הצבע על האוזן השמאלית שלך” ועוד. ציון מתחת לעשרים וחמש נקודות נחשב לבעייתי.

אבחון מוקדם של המחלה אפשרי ברגע שהאדם מודע לכך שהוא נמצא בקבוצת סיכון בשל גיל, מין, תורשה, מחלות כרוניות וכדומה, ערנות ומודעות של בני המשפחה לשינויים הקוגניטיביים של הקשיש, בדיקות תקופתיות אצל הרופא המטפל.

אבחון מוקדם של המחלה ואף אבחון המחלה בשלביה הראשוניים, יכול לעזור להאט את התפרצותה והידרדרות התסמינים למצב של דיכאון. ניתן להעניק לקשיש עוד מספר שנים של חיים מלאים, איכותיים וטובים.

ממש בימים אלה פורסם מחקר חדש ממנו משתמע כי אולי בקרוב יהיה ניתן לאבחן את מחלת האלצהיימר באמצעות בדיקת דם פשוטה. בדיקת דם לאבחון מוקדם של אלצהיימר תסייע למנוע את התדרדרות המחלה ותסמיניה, כפי שקורה היום.


פורסם בקטגוריה מחלות, אלצהיימר, בריאות, בדיקות, עם התגים , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.