Home » אובדן שיניים בגיל הזהב

אובדן שיניים בגיל הזהב

אובדן שיניים בגיל הזהבעם חלוף השנים, בגיל הזהב, בעיות שיניים עלולות להתעורר. חלק מהבעיות נובעות מהזנחה וחלק מתהליכי הזדקנות טבעיים של הגוף. מרבית הבעיות בשיניים נוצרות משילוב של שני גורמים אלו. הבעיות הנפוצות הגורמות לאבדן שיניים כוללות נסיגת חניכיים, שינויים בריריות חלל הפה, יובש ופצעים בפה ואובדן שיניים.

אובדן שיניים – סיבות

אובדן שיניים נגרם עקב מספר גורמים כגון:

 • דלקות חניכים הנגרמות כתוצאה מהזנחה ומנסיגת חניכיים
 • גידולים בחלל הפה והלסת
 • עששת
 • זיהומים

טיפול שיניים הינו חשוב מאוד הן בשל המראה הלא אסתטי והן לאור העובדה כי הזנחה עלולה להוביל להתפתחות של זיהומים, ולחוסר תזונתי בחלבונים, ויטמינים ומינרלים, כתוצאה מירידה ביכולת ללעוס מזונות מסוימים. כיום, קיימים פתרונות מלאכותיים רבים לאובדן שיניים, אשר לאור הטכנולוגיות המתקדמות  מקנות לחלל הפה ולשיניים מראה טבעי וצעיר.

שיניים תותבות

 • שיניים תותבות מהוות למעשה תחליף לשיניים רגילות וגורמות למראה נקי וצעיר יותר של אזור הפנים. התותבות מורכבות מחומר אשר נקרא אקריל, שהינו סוג של פלסטיק קשיח מאד. בחלק מן התותבות קיימת תוספת של מסגרת מתכתית. קיימים מספר סוגים של שיניים תותבות המותאמות למצב המטופל ולמספר השיניים אשר יש צורך להחליף:

1. תותבת שלמה – מיועדת לאנשים אשר אין להם שיניים בפה כלל, או לאנשים אשר מצב השיניים שלהם כה ירוד עד שמומלץ לעקור את השיניים הנותרות ולהחליפן בתותבת שלמה. שימוש בתותבת שלמה משפר את מראה הלסת והפנים את יכולת הדיבור ואת הבליעה. לשימוש בתותבות דרושה תקופת הסתגלות התחלתית, מאחר ורוב המטופלים מתלוננים כי הסתגלות לתותבת התחתונה אורכת זמן רב יותר, זאת בשל המיקום התחתון יותר של הלשון  ומיקום הלסת התחתונה.

2. תותבת חלקית נשלפת – השימוש בסוג תותבת זו מיועד למצבים בהם נותרו שיניים תקינות ובריאות בפה ויש צורך בשחזור של חלק מהשיניים בלבד. הסיבה העיקרית לשימוש בתחליף זה היא כאשר קיים מצב בו הרווח הנוצר בין השיניים הינו גדול למדי ולא ניתן לתמוך בהם על ידי גשר. יש צורך בתיקון הרווח בשל העובדה כי נוצרת "תנועתיות" רבה מדי בחלל הפה והשיניים הנמצאות משני צידי הרווח עלולות לזוז.

תזוזת שיניים מגדילה את הסיכון לדלקות חניכיים, עששת ושינוי במבנה חלל הפה והפנים. יתרון נוסף של תותבת חלקית היא העלות  הזולה יותר משל תותבת שלמה ולכן אנשים רבים יעדיפו סוג טיפול זה. כאשר המצב משתנה תמיד ניתן לעבור לשימוש בתותבת מלאה.

3. תותבת הנתמכת בשתל – מיועד למצבים בהם מבנה הלסתות וחלל הפה אינו מאפשר תמיכה אידיאלית בתותבת. השתלים מוכנסים לכיסי העצמות לצורך יצירת בסיס יציב ועליהן מורכבות התותבות.

השתלת שיניים

שתלים הינם תחליף מלאכותי לשורשי השיניים. בניגוד לשיניים תותבות, השתלים אינם מורגשים, לא גורמים ללחץ בחלל הפה ואינם מתלווים בהתפתחות פצעים וכיבים סביב השיניים. עלות הליך השתלת שיניים בקרב מבוגרים יקרה והפרוצדורה נעשית במספר שלבים.

החדרת השתלים היא פעולה כירורגית המבוצעת תחת הרדמה מקומית. השתל עצמו דומה מאד לבורג אשר עשוי ממתכת חזקה מאד הנקראת טיטניום. השימוש בטיטניום מומלץ מכיוון שבמרבית המקרים הגוף אינו דוחה את השתל. במהלך הניתוח השתל מוכנס לתוך העצם ולאחר שהוא נקלט מורכבת עליו השן וכתר להגנה.

להליך עד כ-90% הצלחה, מידת הצלחת ההיקלטות תלויה במספר גורמים כגון כמות העצם הקיימת, מיקום השתל בחלל הפה, מחלות רקע נוספות ועוד. לפני ביצוע ההליך חשוב לוודא כי לא קיימות התוויות נגד כגון מחלות לב מסתמיות, אשר עלולות להסתבך עקב חדירת חיידקים מחלל הפה למערכת הדם הכללית.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715429

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר