Home » רשתות חברתיות בגיל השלישי והקשר לרווחה נפשית

רשתות חברתיות בגיל השלישי והקשר לרווחה נפשית

רשתות חברתיות והשפעה על רווחה נפשית בגיל השלישיהאינטרנט יצר מהפכה של ממש בעולם – מהפכת האינטרנט והמידע. כיום, ניתן לעשות שימוש ברשת האינטרנט וברשתות החברתיות בדרכים שבעבר לא ניתן היה להעלות על הדעת.

ניתן להתכתב עם אנשים מכל קצווי העולם, לרכוש מוצרים, ללמוד, להשכיל, להשתתף בפעילויות מקוונות בקבוצות חברתיות ברשתות חברתיות ועוד.

האם האינטרנט יעיל לשיפור הרווחה הנפשית בקשישים? נראה שהתשובה חיובית בהחלט. לכן – ראוי לקדם את הנגישות למחשבים בגילאים מבוגרים, בין היתר באמצעות קורסים הניתנים במיוחד לבני הגיל השלישי. קורסים ניתן לקיים אף במועדוניות חברתיות וכן בבתיהם של בני הגיל שלישי – בבית ובבתי דיור מוגן .

ידע זה כוח

אנשים מבוגרים בגילאי שמונים, תשעים ויותר, "גילו" את האינטרנט וכיום פעילים ברשת. מומחים מציינים כי עבור רבים מבני הגיל השלישי מהווה האינטרנט מקור מידע ראשון במעלה, בפרט בענייני בריאות אך גם בנושאים אחרים.

קשישים רבים סובלים מקשיי ראיה או שמיעה. הם מתקשים לעתים לעקוב אחר המסרים המועברים באמצעי תקשורת כגון רדיו וטלוויזיה, שם הדיווחים מאוד אינטנסיביים. באינטרנט – ניתן לצורך ולקבל מידע ללא מגבלה של זמן, גם בקצב איטי.

בנוסף, קודמה החקיקה שמחייבת הנגשה של אתרים למוגבלים בראיה, שמיעה וכדומה. בחלק מקופות החולים ניתן אף לקבל מרשמים אונליין או לנהל צ'טים עם רופאים. ההשפעה ברורה – בני הגיל השלישי כבר הרבה פחות מוחלשים והם בהחלט יכולים להישאר בעניינים, לדעת יותר, להיות מעודכנים יותר.

שומרים על קשר

בגיל השלישי לא תמיד קל להתנייד, לא קל להגיע למקומות מרוחקים, לבקר חברים או בני משפחה מתי שרק מתחשק. במיוחד הדבר נכון כאשר סובלים ממחלה או מגבלה או כשלא יכולים לנהוג בחופשיות. בזכות האינטרנט, בזכות הרשתות החברתיות, בזכות תקשורת באי מייל, צ'טים וכן הלאה, יכולים כיום בכל גיל לשמור על קשר.

דוגמא לתופעה מעניינת – ישנם קשישים רבים שנוהגים להתכתב עם הנכדים ואפילו עם הנינים שמגלים מצדם עניין רב. קשישים רבים גם מקיימים פעילות ענפה באתרים ייעודיים לפנסיונרים, בפורומים חברתיים אך גם באתרים שאינם ייעודיים לגיל המבוגר. היכולת לשמור על קשר עם חברים וקרובים ללא ספק מעלה את הדימוי ואת הערך העצמי, מפיגה בדידות וכן משפרת את המסוגלות.

אינטרנט, העצמה ומסוגלות

באמצעות האינטרנט ניתן כיום להשכיל ולהחכים גם בקורסים מקצועיים, גם בקורסים אקדמאיים וכן במסגרות חוץ אקדמאיות. ישנם קורסים שניתנים בכל השפות שניתן להעלות על הדעת, כך שלא קיימת שום מגבלה של שפה.

חלק מהקורסים הזמינים בעולם ניתנים בחינם ויש גם קורסים בתשלום. מדוע זה טוב? קודם כל, זמינות. ניתן מכל מקום להצטרף לקורסים בכל נושא. בנוסף, מקבלים תחושה של העצמה וערך עצמי, שכל כך חסרים לרבים בגיל השלישי.

באינטרנט ניתן להשתתף בדיונים, לעביר מסרים, להציף דעות כאשר אין שום משמעות לגיל. זהו לא רק ערוץ תקשורת אלא גם אמצעי לשבירת מחסומים פסיכולוגיים וחברתיים.

טיפול פסיכולוגי – זה כן לאינטרנט

אחד מחידושי האינטרנט המיועד לכל הסובלים ממצוקה נפשית הינו – טיפול נפשי אונליין. כבר לא מדובר בתופעה זניחה, שכן פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, רופאים גריאטרים, פסיכיאטריים, בכל התמחות מקצועית ניתן למצוא מטפלים המציעים עזרה וסיוע אונליין.

טיפול יכול להינתן בשיחת ווידאו או בצ'ט ויש  גם סיוע שניתן ללא תשלום, על ידי מתנדבים. לאינטרנט, אם כן, קיים פוטנציאל אדיר מבחינת שיפור הרווחה הנפשית של קשישים – גם באופן ישיר וגם באופן עקיף.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715429

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר