Home » אספירין

אספירין

אספיריןאספירין במינון נמוך ומבוקר, מסייע למניעת התקפי לב ושבץ בקרב אנשים בעלי סיכון גבוה ללקות בהם. יחד עם זאת, לאספירין תופעות לוואי מסוכנות, אשר עלולות לסכן באופן חמור את בריאותו של הקשיש. האם יתרונותיו של הטיפול באספירין עולים על חסרונותיו? על כך במאמר זה.

אספירין

אספירין (Aspirin) הוא תרופה המשמשת להקלה על כאבים, חום ודלקות, והוא שייך למשפחת ה- NSAIDs, מדכאי דלקת שאינם סטרואידים הכוללת גם את האקמול והוולטרן. לאספירין יתרונות רבים, והוא נפוץ לשימוש כמשכך כאבים וכתרופה המונעת התקף לב ושבץ מוחי. התרופה נצרכת באופן אוראלי באמצעות כדורים ואינה דורשת מרשם רופא.

בין פעולותיו הנוספות של האספירין:

 • הורדת חום למשך כ 4-6 שעות.
 • בצריכת מינון נמוך של התרופה – דילול דם (מניעת היצמדות טסיות הדם) ומניעת קרישי דם בקרב אוכלוסייה בעלת סיכון גבוה.
 • מלחמה בכאבי מפרקים, שרירים, גב ומחזור.
 • הפחתת תהליכים דלקתיים.
 • הקטנת הסיכון לחסימה חוזרת של עורקים לאחר ניתוח מעקפים או פתיחת עורקים חסומים.
 • הפחתת הסיכון לחלות בסוגים מסוימים של סרטן כמו סרטן הערמונית וסרטן המעי הגס.
 • צמצום היווצרות דמנציה (שכחה) בקרב מבוגרים.

חסרונותיו של האספירין

החיסרון העיקרי של האספירין בא מכוחו. זאת אומרת, בכדי לגרום לתופעות החיוביות שהוזכרו לעיל, ובעיקר כדי להלחם בדלקות ולמנוע מקרישי דם תועים לחסום את העורקים המובילים ללב, האספירין מדכא את פעילותו של אנזים הציקלואוקסיגנאז (Cox), אשר תפקידו הוא לייצר תרומבוקסאנים התורמים לקרישת הדם ופרוסטגלנדינים הגורמים להצרה והרחבה של כלי הדם, מבקרים את חום הגוף, ויוצרים רירית המגנה על דופן הקיבה הפנימי.

האספירין, אשר מדכא את ייצור הפרוסטגלנדינים, עלול לגרום לשלשולים, כאבי בטן, בעיות בעיכול, התפתחות אולקוס (כיב קיבתי) ודימום בקיבה. כמו כן, דיכוי ייצור התרומבוקסאנים, גורם לדימום יתר, ומכך, נטילה מוגברת של אספירין עלולה לגרום לדימום וסתי מוגבר בקרב נשים. בקרב מבוגרים ובעיקר בקרב ילדים, נטילת אספירין עלולה לגרום לכשל בלתי הפיך בכבד, ולנזק מוחי (סינדרום ריי), והיא אינה מומלצת לנשים מניקות או בהריון.

הסכנות שבנטילת אספירין בקרב קשישים

נוסף לתופעות הלוואי שהוזכרו לעיל, וכדי לאשר את הופעתן גם בקרב קשישים, נערך באיטליה בשנת 2003, מחקר שבחן את הקשר בין שימוש באספירין (ותרופות NSAIDs נוספות) למערכת העיכול. במחקר שנערך שבועיים ובו נבחנו 3,154 קשישים על ידי 63 רופאים, נמצא כי שכיחות גבוהה של סימפטומים במערכת העיכול קיימת בקרב קשישים המשתמשים באספירין, הן במינון נמוך ומזדמן, והן במינון קבוע.

הסימפטומים במערכת העיכול עשויים לבוא לידי ביטוי ככאבים מינוריים במערכת העיכול, או חלילה כדימום במעי וניקוב הקיבה, מצב המחייב ניתוח מידי. במקרים חריגים, נטילת אספירין עלולה לגרום גם לדימום מוחי ולמוות. את הקשר בין סיכונים אלו לנטילת אספירין בקרב קשישים בריאים, לא הוכיחו עדיין באופן מחקרי, והצפי הוא כי בשנת 2016, יסתיים מחקר שעוסק בנושא זה, ומסקנותיו יוצגו לרבים.

שימוש נכון באספירין

כדי להימנע מהתופעות שהוזכרו לעיל, יש ליטול את התרופה על פי ההנחיות בעלון המידע, ותחת פיקוח של רופא במקרים בהם התרופה משמשת למניעת התקפי דם, שבץ מוחי, כאבים בחזה וכדומה. כמו כן, מומלץ לצרוך אספירין לאחר האוכל או יחד עם האוכל. אין לרסק, לשבור או ללעוס את הגלולה אשר הציפוי שלה גורם לשחרור החומר האיטי באופן איטי

יש להימנע מנטילת תרופת NSAIDs אחרת יחד עם אספירין (כמו איבופרופן, אדוויל, וולטרן), אשר יפחיתו את ההגנה על כלי הדם, או יחד עם תרופות נוגדות דיכאון (כמו רסיטל, זולופט ופרוזאק) אשר עשויים להגביר את הדימום. כמו כן, יש להימנע משתיית אלכוהול שעלול להגביר את הדימום בקיבה.

במקרה של נטילת יתר הבאה לידי ביטוי בתופעות כמו צלצולים באוזניים, מיגרנה, בלבול, הזיות, נשימה מהירה, בחילות, הקאות, חום גבוה, עוויתות או סחרחורות- יש לגשת מיד לחדר מיון. גם במקרים של תופעות לוואי חמורות נוספות כמו: צואה כהה, דם שחור, שיעול דמי, חום מעל שלושה ימים, בעיות שמיעה וכדומה, יש לגשת מיד לקבלת סיוע רפואי

לסיכום, אספירין הוא תרופה חיונית לטיפול בכאבים ודלקות. אחד השימושים הנפוצים בה, בעיקר בקרב מבוגרים וקשישים, היא למניעת חסימת עורקים, שבץ והתקפי לב.

רופאים רבים, אינם ממליצים לאנשים בריאים לצרוך את התרופה, מכיוון שהיא עלולה לגרום לבעיות עיכול, לדימום ואף למוות. אך כאשר מדובר במבוגרים, אשר חולים במחלות לב, או שלהם סיכון גבוה ללקות בהתקפת לב (כמו מעשנים, סכרתיים, אנשים בעלי כולסטרול גבוה או היסטוריה משפחתית של מחלות לב), התועלת גוברת על הסיכון ומומלץ לצרוך אספירין, תחת פיקוח רופא ועל פי הנחיות עלון המידע.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715429

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר