Home » בתי אבות סיעודיים

בתי אבות סיעודיים

בתי אבות סיעודייםבתי אבות סיעודיים הם מוסדות מגורים לקשישים אשר מצבם מוגדר סיעודי, כלומר שהם נזקקים לעזרה במרבית הפעולות היומיומיות. קשישים סיעודיים לרוב מרותקים לכסא גלגלים או למיטה ואינם מסוגלים לשלוט בצרכיהם. בתי אבות מספקים להם את כל הצרכים הנדרשים להם והטיפול של הצוות במקום מחליף את הטיפול שהוענק קודם לכן על ידי בני המשפחה או עובד זר סיעודי.

בתי אבות סיעודיים, כמו גם מחלקות סיעודיות בבתי דיור מוגן, נמצאות תחת פיקוח משרד הבריאות. ניתן לדרוש השתתפות בדיור בבית אבות סיעודי מהמוסד לביטוח לאומי, באמצעות קבלת קוד משרד הבריאות או לחילופין מהביטוח של קופת החולים או הביטוח הפרטי.

קשישים סיעודיים

הקשישים הסיעודיים נחלקים לפי מספר קריטריונים:

 • מצב תפקודי: בתי אבות סיעודיים מאכלסים קשישים במספר מצבים. ממצב סיעודי קל, בו הקשישים מסוגלים לבצע חלק מהפעולות בכוחות עצמם ועד קשישים במצב סיעודי קשה, אשר מרותקים למיטה או לכסא גלגלים וזקוקים לעזרה אינטנסיבית כמעט בכל הפעולות הבסיסיות.
 • מצב זמני/ קבוע: המצב הסיעודי יכול להיות מוגדר כזמני, למשל בעקבות ניתוחים, פציעה או מחלה שדורשים תקופת התאוששות של כמה חודשים. בתקופה זו הקשיש יוגדר כ"סיעודי זמני", הוא יקבל את כל העזרה הניתנת לאדם סיעודי, תוך תקווה שמצבו ישתפר והוא יוכל לחזור למצב עצמאי מלא או חלקי. לעתים אדם נכנס לבית אבות סיעודי רק למשך תקופה מסוימת שבה הוא זקוק לעזרה אינטנסיבית, ולאחר מכן הוא חוזר לביתו או לבית קרובים.
 • צלילות מוחית: חלק מהדיירים הסיעודיים הם צלולים לגמרי במוחם בעוד אחרים מוגדרים כתשושי נפש, כלומר הם סובלים ממחלה דמנטית ולכן יכולת החשיבה והתקשורת שלהם פגועה. לעתים קשישים אלה מתגוררים בבתי אבות לתשושי נפש, אך הם בהחלט יכולים להיות גם חלק ממחלקה סיעודית רגילה וכדאי לבדוק האם האוכלוסיה בבית האבות הסיעודי מורכבת מתשושי נפש, צלולים או אוכלוסיה הטרוגנית.
 • סיעודי/ סיעודי מורכב: קשיש במצב סיעודי מורכב זקוק נוסף לעזרה הסיעודית גם להשגחה או טיפול רפואי קבוע, למשל טיפולי דיאליזה, טיפול בפצעי לחץ, האכלה בזונדה וכו'. קופות החולים מחוייבות לממן אשפוז/ דיור חולה סיעודי מורכב, עם השתתפות עצמית של החולה.

שירותים הניתנים בבתי אבות סיעודיים

למרות שבבתי האבות הסיעודיים מתגוררים קשישים במצב תפקודי ירוד, בתי האבות נמנעים מלהתייחס אליהם כאל חולים ופועלים כדי לשוות למקום מראה ואווירה נעימים כמו בכל בית אבות או בית דיור מוגן. כמובן שמבנה המקום, המיטות, השירותים, המבנים המשותפים – כל אלה מותאמים לצרכים הייחודיים של הדיירים הסיעודיים. כמו כן, על מנת להיטיב עם הקשישים המתגוררים במקום, בתי האבות הכניסו לשימוש תוכנות ניהול ממוחשבות המסייעת לנהל את המוסד הגריאטרי ובכך לפקח אחר עבודת צוות המקום וכן למנוע טעויות אנוש שעלולות לפגוע בדיירים.

בכל בתי האבות הסיעודיים ניתנים שרותי סיעוד ושירותים רפואיים על ידי רופאים ואחיות. נוסף על כך, כל בית אבות סיעודי מציע מגוון שונה של שירותים ומתקנים לרווחת הדיירים, וכן היצע אחר של פעילויות חברתיות וטיפולים משלימים.

 • שירותי סיעוד: טיפול והשגחה צמודים של צוות מטפלים אשר עוזר לדיירים בכל הפעולות היומיומיות הנדרשות, מאכילה ועד עשיית הצרכים.
 • שירותים רפואיים: רופא גריאטרי המגיע לבדיקות ובשעת הצורך, נוסף על צוות אחיות שנמצא בבית האבות מסביב לשעון, מבצע בדיקות, מחלק תרופות ומעניק טיפול יומיומי.
 • מזון: בחדר אוכל או בחדר בהתאם למצב הקשיש.
 • שרותי כביסה ונקיון.
 • פעילויות חברתיות – תרבותיות: פעילויות תעסוקתיות, קבוצות בהנחיית עובדות סוציאליות או מטפלות רגשיות, התעמלות, התעמלות במים, תרפיה במוזיקה, עבודת יד וחוגים שונים.
 • טיפולים משלימים: פיזיותרפיה, ייעוץ תזונתי, ריפוי בעיסוק, טיפול בעזרת בעלי חיים, טיפול בהבעה ויצירה ועוד.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תשושי נפש והיחס המיוחד שהם מקבלים במוסדות דיור מוגן

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715429

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר