Home » דיור מוגן

דיור מוגן

דיור מוגןדיור מוגן הוא בית מגורים לאוכלוסייה המבוגרת המעוניינת לשמור על עצמאותה. בעקבות הביקוש הרב קיים כיום מגוון רחב של בתי דיור מוגן, אשר נבדלים זה מזה ברמת המגורים, בגודל יחידת הדיור, בגודל השטחים הציבוריים, בסוג האוכלוסיה, בפעילויות החברתיות, במתקנים ועוד.

בדרך כלל הדיור המוגן יוקרתי יותר מבית אבות רגיל, כיוון שהדיירים בו משלמים את השהות מכיסם הפרטי, בניגוד לבית אבות שבו לפחות חלק מהמימון הוא ציבורי.

שירותים בבתי דיור מוגן

כל בתי הדיור המוגן מציעים שירותים בסיסיים הכוללים:

 • טיפול רפואי: רופאים ועמדת אחיות הזמינות מסביב לשעון.
 • חדר אוכל
 • אחזקה וניקיון
 • שרותים סוציאליים
 • פעילויות חברתיות ותרבותיות: הרצאות, טיולים מאורגנים, חגיגות וחוגים כמו יצירה, מלאכת יד, ברידג' ועוד.

ישנם בתי דיור מוגן שמציעים מתקנים ושירותים ייחודיים, בין היתר:

 • טיפולים פרא רפואיים: טיפולים רגשיים, ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת, פיזיותרפיה, ייעוץ תזונתי ועוד.
 • בריכת שחיה
 • חדר כושר
 • ספריה
 • חדר ברידג'
 • אודיטוריום

רשתות דיור מוגן

שוק הדיור המוגן בישראל נשלט על ידי רשתות גדולות – בין המובילות ניתן לציין את רשת משען דיור מוגן אשר לה 9 בתים ברחבי הארץ, אחוזות רובינשטיין, מגדלי הים התיכון, רשת בית בכפר, בית בלב של קופת חולים מכבי, עד 120 ועוד.

את כל הבתים בישראל לרבות בתים בשלבי תכנון ובניה תוכלו למצוא באתר 102 בתי דיור מוגן

למי הדיור המוגן מתאים?

לכל אדם מתאימה צורת מגורים שונה, לפעמים אדם מתקשה לעזוב את הבית המוכר והאהוב או שהשמירה על העצמאות עומדת מעל לכל שיקול של נוחות. מעבר דירה למסגרת הדיור המוגן בהחלט כרוך בעריכת שינוי משמעותי בהרגלי החיים ולכן דורש הכנה וזמן.

אחד היתרונות המובהקים של הדיור המוגן הוא ההימצאות של כל הדברים הנחוצים תחת קורת גג אחת – החל מרופא, דרך נקיון וכביסה וכלה בעיסוקים מרובים לשעות הפנאי. לרבים מהקשישים, המעבר לבית דיור מוגן עונה על בעיית הבדידות בבית ומעניק להם שייכות לחברה של אנשים בני גילם, בעלי צרכים ורצונות דומים. בשביל אחרים המעבר הוא מתוך חיפוש אחר נוחות או תחושת בטחון.

החיסרון העיקרי הוא התשלום הגבוה הכרוך במעבר. כמובן שככל שעולה רמת המתקנים כך התשלום גבוה יותר. חשוב להביא בחשבון כי בדרך כלל התשלום הקבוע כולל רק את המגורים, ועל תוספות כגון אחזקה, ניקיון, כביסה וכו' צריך לשלם בנפרד. בהקשר זה חשוב לדעת כי לרבים מבתי הדיור המוגן ישנם מסלולים שונים כמו דמי כניסה, פקדון ועוד. לאחרונה חוקק חוק הדיור המוגן החדש, אשר מסדיר את מסלולי התשלום וכן הזכויות שעומדות לזכות הדיירים במקום.

המעבר לבית דיור מוגן הוא החלטה משמעותית שלא כדאי לבצע אותה על רגל אחת. חשוב לדעת כי קיימים בתי דיור מוגן רבים – חלקם במבנים כפריים וחלקם בבתי דירות גדולים, לכן מומלץ לבחון מספר בתים ולא להסתפק בבדיקה במקום אחד. כדאי לעשות סקר שוק, לבדוק את האפשרויות השונות והרבות העומדות בפנינו ורק אז להחליט מה מתאים לנו.

אפשר ונהוג לבוא לבקר במקומות שונים, להכיר את הצוות, לבדוק את רמת המתקנים, להסתכל בלוח הפעילויות השבועי, להציץ ביחידות הדיור ולדבר עם מספר דיירים. חלק מבתי הדיור המוגן מאפשרים לדיירים לשלם על תקופת ניסיון שלאחריה יוכלו להחליט האם הם נשארים. לעתים תקופה כזו יכולה להבהיר לקשיש האם המקום מתאים לו או לא.

ההמלצה הכי נבונה ומשתלמת ביותר היא בחירה באיש מקצוע שיעזור לכם בגיבוש ההחלטה ולהתרשמות ראשונית ניתן לחפש מידע ענף ברשת. אחד האתרים המומלצים לבחינת דיור מוגן הוא אתר ההורים שלי המספק אינדקס מרשים של פתרונות לבני גיל הזהב בתחומי דיור מוגן, בתי אבות וחברות סיעוד.

דיור מוגן – מחלקות יחודיות

פרט לבתי הדיור מוגן הרגילים, קיימים גם דיורים מוגנים המיועדים לקשישים שאינם עצמאים לחלוטין, בדרגות שונות של תפקוד. ישנם גם בתי דיור מוגן הכוללים מחלקות לדיירים שאינם עצמאיים:

 • מחלקה לתשושים – מחלקה המיועד לאנשים עצמאיים באופן חלקי, למשל כאלה שזקוקים לעזרה בפעולות מסוימות ובזמנים מוגבלים.
 • מחלקה סיעודית – המחלקה הסיעודיתן מתאימה לאנשים הסובלים ממוגבלויות גופניות או אחרות וזקוקים לעזרה סיעודית משמעותית.
 • מחלקה לתשושי נפש – מחלקה לאנשים הסובלים מדמנציה או אלצהיימר, וזקוקים להשגחה ולהתאמות נוספות למצבם.

בנוסף, ישנם בתי דיור מוגן המתפקדים כמעיין מסגרות החלמה לקשישים ומאפשרים לאותם קשישים שעברו ניתוח או הליך רפואי כלשהו, לשהות זמנית בתחומם עד להחלמתם.

איך מוצאים דיור מוגן?

באפשרותכם לפנות לחברות המתמחות בכוונה והתאמה של מוסדות לדיור מוגן, אחת החברות המקצועיות בתחום, הינה חברת קרן אור, המעניקה שירותי ייעוץ והכוונה למשפחות, תוך כדי התחשבות בצורכי יקירם.

אתר חדש – פורטל דיור מוגן מאפשר חיפוש נוח וקל של בתים בכל הארץ לפי אזורים, ערים, רשתות ושם המקום.

על אופציית דיור מוגן בבית

בהצלחה!

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715429

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר