Home » דלקת קיבה ניוונית בקשישים

דלקת קיבה ניוונית בקשישים

דלקת קיבה ניוונית בקשישיםהקיבה אחראית על פירוק המזון לסוגיו תוך שחרור של אנזימים וחומצה המסייעים לתהליך העיכול. הקיבה הינה שק המורכב משרירים המתכווצים במהלך פעולת העיכול. הקירות העבים של הקיבה נוצרו כדי לעמוד בלחץ הרב המופעל עליה במהלך העיכול.

גורמים רבים לעיתים פוגעים, מגרים או פוצעים את דפנות הקיר, מצב המוכר כדלקת קיבה. קיימת סבירות גבוהה יותר כי דלקת קיבה תתרחש אצל קשישים הנוטלים כמויות גדולות של תרופות באופן קבוע, המגרות את דפנות הקיבה. ללא טיפול הולם, ובמקרים חמורים, דלקת קיבה יכולה להוביל תוך זמן קצר יחסית לכיבים ודימומים.

דלקת קיבה ניוונית נוצרת כתוצאה מנוגדנים אשר תוקפים את רקמת הקיבה ומשנים את עובי קירותיה עד להצרתה. הדלקת גורמת לאובדן תאים האחראיים על ייצור חומצה ואנזימים שונים.

גורמים לדלקת קיבה ניוונית

כל אדם עשוי לחוות דלקת ברירית הקיבה, אולם ברוב המקרים הדלקת הינה עניין זמני וחולף. דלקת בקיבה מתרחשת כאשר חלה פגיעה בתאים המרכיבים את הרירית של דפנות הקיבה.

גורמים שונים עלולים לגרות את רירית הקיבה במהלך החיים, ולפיכך עשויים לגרום לנזק לתאים ולשבש את התפקוד התקין של האיבר. הגורמים האפשריים עשויים להיות תרופות, נוגדנים הפוגעים בתאי הגוף, עישון מתח וחיידקים.

מהם התסמינים?

רוב התסמינים המאפיינים דלקת קיבה ניוונית בקשישים הם קלים מאוד לזיהוי אולם עשויים להסב כאב ואי נוחות משמעותיים לאדם. התסמינים השכיחים ביותר כוללים נפיחות, גזים, גיהוק, הפרעות עיכול ושינוי במאפייני הצואה. מטופלים רבים מתלוננים על כאב המופיע מיד בתום הארוחה. המטופל עלול להיתקל גם באובדן פתאומי של התיאבון וירידה במשקל כתוצאה מכך. הירידה במשקל היא בדרך כלל דרסטית, אשר במהלכה החולה יורד במשקל תוך פרק זמן קצר.

אחד הסיבוכים השכיחים הוא דימום בקיבה. הדם הנוזל מכלי הדם הזעירים המצויי ברירית הקיבה עשוי להופיע בצואה וחלק מהמטופלים עשויים אף לצפות בדם לאחר הקאה. דימום בדרך כלל מתאר תהליך דלקתי ממושך המצריך התייחסות וטיפול מוקדם.

אבחון של דלקת קיבה ניוונית

כדי לאבחן דלקת קיבה, הרופא עורך תשאול רפואי ממוקד תוך התייחסות למחלות רקע ותסמינים קליניים. בהמשך הרופא מבצע בדיקה גופנית לאיתור רגישות באזור הבטן ובית החזה.

בהתאם לצורך, הרופא עשוי להמליץ על בדיקת אנדוסקופיה במערכת העיכול העליונה. במהלך הבדיקה מוחדר לפיו של המטופל צינור דק וגמיש אשר בקצהו מצלמה זעירה המאפשרת לרופא לצפות ברירית הקיבה על גבי צג. דגימת ריקמה (ביופסיה) נלקחת לצורך איתור שינויים ברקמת הקיבה, אשר אינם ניתנים לאיתור במסגרת צפייה שטחית. הדגימה נבדקת במעבדה תחת מיקרוסקופ מיוחד.

לבדיקת דם רגילה ולבדיקת דם סמוי בצואה קיימת חשיבות גדולה למהלך האבחון. אנמיה הינה אחד הסממנים אשר יכולים להעיד על דימום כאשר מספר תאי הדם נמוך מהטווח התקין. כמו כן, בדיקת דם פשוטה יכולה לחשוף זיהום אפשרי בגוף. בדיקת דם סמויה בצואה בודקת את קיומו של דם בצואה, סימן אפשרי לדלקת קיבה.

דרכי טיפול

שיטת הטיפול המתאימה תלויה בגורם לדלקת הקיבה. שימוש כרוני ומקביל בתרופות נוגדות דלקת אשר עלולות לגרום לדלקת הקיבה, עשוי להקשות על הטיפול בקרב הקשישים.

הטיפול התרופתי בדלקת ניוונית של הקיבה מורכב מאנטאסידס המקלות על התסמינים, שימוש במעכבי משאבות מימן המפחיתות את ייצור החומצה בקיבה ואנטיביוטיקה לטיפול בחיידק התוקף את הקיבה ומוביל לדלקת.

במצב תקין רירית הקיבה מתחדשת בקצב מהיר והריפוי מתרחש בעצמו, אולם בקשישים, אשר מערכת החיסונית חלשה יותר תהליך הריפוי עשוי להיות איטי יותר ולכן התסמינים והסיבוכים הם ארוכי טווח.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715429

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר