Home הפרעות אכילה בגיל הזהב

הפרעות אכילה בגיל הזהב

הפרעות אכילה בגיל הזהבהפרעות אכילה הן הפרעות הקשורות במזון ובמשקל שיש להן השלכה על כל תחומי החיים. לרוב, הפרעות אלו גורמות לשינויים חמורים בהתנהגות, בפחדים הקשורים למראה החיצוני, לדימוי עצמי נמוך במיוחד, לבעיות במשקל ולתזונה לקויה. הפרעות אלו פוגעות בשגרת החיים מאחר וכל האנרגיה מופנית להתעסקות היומיומית במזון ובגוף.

הפרעות אכילה יכולות להופיע בכל גיל, גם בגיל הזהב, כאשר אז הן תוצאה מבעיות נפשיות ובעיות פיזיות שנובעות מהגיל.

הסיבות להפרעות אכילה בגיל הזהב

מחקרים שנעשו מראים כי ככל שהאדם מתבגר, פוחת הצורך שלו במזון בגלל ירידה בפעילות הגופנית ובירידה משמעותית בהוצאת אנרגיה. במהלך השנים הגוף שלנו עובר שינויים רבים, בעיקר במערכת העיכול. צרכי הגוף כמו גם ספיגתו של המזון בגופנו משתנים, המערכת החיסונית נחלשת והגוף חשוף יותר ויותר למחלות. ישנם מספר גורמים שעלולים לגרום לתת תזונה בגיל השלישי:

 • מצב סוציואקונומי נמוך שיגרום לקשיש להפנות את המשאבים הכספיים המועטים שיש בידו לתרופות, שגם הן פוגעות לעיתים בתאבון, במקום לקנות דברים הקשורים בתזונה ובתוספי תזונה החיוניים לבריאותו.
 • ירידה בפעילות הגופנית ובצריכת האנרגיה משפיעה בצורה ניכרת על תזונתו של האדם הקשיש ומביאה להפחתת מזון והעדר תיאבון.
 • מצב נפשי קשה המביאה את הקשיש למצב של דיכאון, משפיע אף הא על התיאבון שנעלם ואיננו.
 • מחלות כרוניות שתוקפות את הקשיש לעת זקנה גורמות לא אחת לחילוף חומרים מהיר, לתופעות לוואי המלוות בכאבים ומביאות איתן ירידה ניכרת במשקל.
 • ירידה בחוש הטעם והריח משפיעה על החשק והרצון לאכול ועל תהליכי ויסות ועיכול האוכל וכתוצאה מכך, גורמת למצב של תת תזונה אצל הקשיש.
 • בעיות בתנועתיות של המעיים, בעיות בשיניים הגורמות לקשיים בלעיסה ושינויים במערכת העצבים מביאים אף הם לירידה משמעותית וניכרת בתזונתו של הקשיש.

קל מאוד להבחין ולזהות קשיש הסובל מהפרעות אכילה. כל מה שנדרש הוא ביצוע בדיקת דם פשוטה המצביעה על אנמיה, חוסר בוויטמינים ומינרלים ורמת המוגלובין נמוכה. בנוסף, הסתכלות חיצונית על הקשיש המעידה בוודאות על מצבו הגופני הירוד.

מניעת הפרעות אכילה בגיל הזהב

הפרעות אכילה בגיל הזהב לרוב אינן יזומות על ידי הקשיש עצמו, אלא נכפית עליו בגלל הגיל ובגלל המצב הפיזי הירוד. כדי לא להגיע למצב של הפרעות אכילה, חשוב מאוד לעקוב באופן קבוע אחר המשקל ואחרי הרגלי האכילה של הקשיש, להקפיד על תזונה נכונה המורכבת ממזון נוזלי וממזון מוצק ולהשלים תזונה זו על ידי תוספי מזון מתאימים.

חשוב לשמור ולהקפיד על אכילת שלוש ארוחות מזינות ביום ומספר ארוחות ביניים. חובה להקפיד לצרוך את כל אבות המזון החיוניים לגוף כדי לחזקו ולחזק את המערכת החיסונית שנחלשת מטבעה עם הגיל. חשוב להקפיד על שתייה מרובה, לאכול מגוון של פירות וירקות ולצרוך דגנים מלאים. ברגע שהמזון יהיה מגוון יותר ותהיה הקפדה על ארוחות מסודרות, התיאבון יגבר וכך משקל הגוף ישמר ויישאר תקין.

הרפואה מצביעה על כך שניתן למנוע חלק מהשינויים הגופניים בגיל השלישי ולשפר את איכות חייהם של האנשים בגיל זה. אם תהיה הקפדה יתרה וקבועה על המשקל והתזונה, ניתן יהיה בקלות לזהות שינויים שיחולו ובעיות שיצוצו בזמן ולמנוע את הידרדרות המצב. יש להתייחס לקשיש בכפפות של משי כדי לשמור על כבודו ויחד עם זאת לשמור על בריאותו ותזונתו.

ניתן לעזור לו בהשגת המזון, בהגדרת הצרכים שלו ובבנייה והתאמה של תפריט ספציפי שיתאים לקשיש עצמו ולמצבו. במידה ויש חשש לבריאותו של הקשיש חשוב לערוך בדיקות ולעלות על הבעיה בזמן לפני שיהיה מאוחר מדי.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן ובית אבות

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715429

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך שמירה על פרטיותך.

  ????? ????? ??? ???