Home » התמכרות למורפיום בגיל הזהב

התמכרות למורפיום בגיל הזהב

התמכרות למורפיום בגיל הזהבנושא אחד שאינו זוכה לדיונים גלויים בתרבות של היום, הוא המספר הגדל והולך של מכורים למורפיום בקרב בני גיל הזהב. התמכרות למורפיום נחשבת כטיפול סטנדרטי לכאבים חמורים, וזוהי התרופה הנפוצה ביותר הגורמת להתמכרות בקרב קשישים, והשפעת ההתמכרות משפיעה על כל היבטי החיים.

התמכרות למורפיום עשויה להתרחש גם אם אנשים לוקחים את התרופה בהתאם להוראות. כלומר, גם אם לוקחים אותה לאחר ניתוח או בתגובה לכאב, היא עשויה לגרום להתמכרות. לכן, אם קשיש מקבל מרשם מורפיום, הוא נמצא בסכנת התמכרות.

מורפיום ואוכלוסיית בני גיל הזהב

למרבה הצער, קשיש הסובל מכאבים, עשוי שלא לבקש עזרה להתמודדות , מה שרק מחמיר את המצב. ההתמכרות אינה מפלה ועשויה להשפיע על כל אחד. כדי ללמוד על ההתמכרות ולסייע לבן משפחה מבוגר, יש להתעורר מהאפתיה ולנקוט בפעולה.

קיימים מצבים בריאותיים ורגשיים רבים העשויים להוביל כל אדם להתמכרות לתרופות מרשם. מדענים הוכיחו כי מתח מגביר באופן משמעותי את הסיכון להשתמש במורפיום. בנוסף, הוכח שהיסטוריה של התמכרות לסמים בגילאים צעירים, היא סמן ברור להתמכרות לסמים בגילאים מבוגרים.

בני גיל הזהב מפתחים התמכרות למורפיום כתוצאה מהזדקנות ופרישה; דיכאון ובדידות הקשורים לאובדן אנשים אהובים; בלבול וחרדה הקשורים לתחושה של העדר מטרה בחיים; וכאב כרוני.

הגורמים להתמכרות למורפיום

בעוד שכל מקרה בודד של התמכרות לסמים הוא ייחודי, קיימות מספר מגמות המגדירות את ההתמכרות למורפיום בגיל הזהב.

ההתמכרות מתפתחת כתוצאה מביצוע שגוי של ההוראות על בקבוק התרופה, או חוסר הבנת ההוראות, או שהמינון שנקבע אינו מציע את התוצאות הרצויות; ערבוב תרופות או שכחת נטילת התרופות; הצורך להפגין עצמאות ולכן הימנעות מבקשת עזרה.

האופן בו מורפיום משפיע על קשישים

התמכרות עשויה להשפיע על כל קבוצות הגיל, מוצא אתני או מין, כך שאנשים מבוגרים עשויים להתמכר למורפיום בדיוק כפי שצעירים מתמכרים. יחד עם זאת, התמכרות למורפיום בקרב קשישים עלולה לגרום לבעיות נוספות המתבטאות בבושה לבקש סיוע; החמרת המצב הרפואי; והגדלת ההוצאות הכספיות.

מפאת גילם, קשישים עשויים להתבייש בהתמכרותם, ולכן עשויים לסרב לבקש סיוע. בנוסף, הם עשויים אף לסבול ממצבים רפואיים קודמים העלולים להחמיר בשל ההתמכרות, או שהם עשויים לפתח מצבים רפואיים חדשים לאחר ההתמכרות למורפיום.

סיבוכים כלכליים – קשישים רבים חיים על הכנסה מוגבלת, ולכן כל הרגלי השימוש בסמים עלולים לגרום להוצאות כלכליות נוספות. ההתמכרות למורפיום עשויה לכלות את כל המשאבים הכלכליים של הקשיש, שכן היא ניצבת בראש סדר העדיפויות, ולכן הוא עשוי להשתמש בכל הכספים שלו על מנת לספק את ההתמכרות.

זיהוי התמכרות למורפיום בקרב קשישים

בני משפחה ורופאים מתקשים לזהות את ההתמכרות למורפיום בקרב קשישים. במקרים רבים, קשישים מסתירים את התמכרותם באמצעות התייעצות עם רופאים שונים והימנעות מפירוט מלא לגבי צריכת המרשם הנוכחי שלהם.

כדי להצליח לרכוש מרשמים מרובים ממקורות שונים, בני גיל הזהב עשויים לשלוח בני משפחה שונים לרכישת התרופה ובכך הם מנסים להפחית את הסיכוי שכל אחד מבני המשפחה יקבל את התמונה המלאה לגבי השימוש במורפיום.

שיקום התמכרות למורפיום בגיל הזהב

הטיפול יעיל ביותר, ובני גיל הזהב המכורים למורפיום יכולים ליהנות מכל אחת מאפשרויות הטיפול הכוללות טיפול באשפוז; טיפול במרפאות חוץ; או תוכניות קהילתיות. טיפול באשפוז מסייע למכורים באמצעות פיקוח רפואי ומאפשר להם לעבור תהליך גמילה תוך הפחתת הכאבים ככל הניתן. טיפול במרפאות חוץ מספק ייעוץ, אשר עשוי לסייע להחלמה מההתמכרות באמצעות תקשורת הבעיות ויצירת שיטות התמודדות חדשות.

לבסוף, תוכניות קהילתיות כגון התנדבות, פועלות באופן של הסחת דעת הקשישים מהכמיהה למורפיום, ומעניקים להם תחושת מטרה. שיטה זו מגבילה גם את הזמן אותו הם משקיעים בטיפוח התמכרותם.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715429

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר