Home » חשיבות ויטמין C לבני הגיל השלישי

חשיבות ויטמין C לבני הגיל השלישי

חשיבות ויטמין C לבני הגיל השלישיריפוי הגוף ומניעת מחלות

מאחר וויטמין C יעיל בטיפול בהצטננות, אנשים רבים בוחרים ליטול ויטמין C כתוסף מזון בתקווה שהאחרון יסייע לגופם להלחם במחלות שונות. קיימות ראיות מדעיות התומכות בשיקול זה.

מחקרים מדעיים מבוקרים מראים כי ויטמין זה יכול להפחית את חומרת התסמינים בהצטננות, מאחר ומדמה את פעילותו של ההיסטמין הטבעי המשוחרר בגוף. כמו כן, ויטמין C מווסת תגובה אלרגית על ידי הפחתת רמות היסטמין.

עוד ידוע כי ויטמין C חיוני לריפוי פצעים שונים, החל בחתכים ושברים בעצמות וכלה בכוויות או פצעים שמקורם בניתוח, וזאת לאור העובדה שהוא משמש בשרשרת ייצור הקולגן. השימוש בויטמין C לצורך ריפוי יעיל יותר כאשר ניטל דרך הפה. השימוש בו כתכשיר למריחה על העור, עשוי להגן על העור מפני נזק הנגרם על ידי רדיקלים חופשיים לאחר חשיפה לקרינת אולטרה סגולה.

ויטמין C פועל כנוגד חימצון המגן על תאים והדנ"א שלהם מפני נזקים והתפתחות מוטציות גנטיות. הוא תומך במערכת החיסונית של הגוף, ופועל כקו הגנה ראשוני נגד מחלות סרטן, מונע את השפעת של תרכובות וחומרים מסרטנים שונים לפגוע בגוף. ויטמין C מפחית את הסיכון ללקות במרבית סוגי הסרטן. נראה כי ויטמין זה אינו תוקף באופן ישיר תאי סרטן קיימים, אולם מסייע למערכת החיסונית לפעול כנגד התאים הסרטניים.

מניעת קטרקט ומחלות לב וכלי דם

כנוגד חמצון, ויטמין C מסייע במניעת קטרקט, תופעה אשר בסופה מתרחש ערפול מוחלט של עדשת העין שיכול להוביל לעיוורון בקרב אנשים מבוגרים. העדשה זקוקה לויטמין C כדי לנטרל את כל הרדיקלים חופשיים שנוצרים כתוצאה מחשיפה לאור השמש. ויטמין C מתרכז בעדשה. כאשר יש עודף של ויטמין, קל לגוף למשוך אותו מהדם לתוך העדשה ולהגן עליה מפני נזק חיצוני. צריכה של 1,000 מ"ג ליום של ויטמין C יכולה לשפר את הראייה ולמנוע קטרקט.

בדומה לנוגדי חמצון אחרים, ויטמין C מסייע במניעת מחלות לב על ידי מניעת הצטברות של רדיקלים חופשיים בדפנות העורקים שעשויה להסב נזק לכלי הדם. חומר מזין זה גם מונע את חמצון הכולסטרול בזרם הדם, צעד מוקדם המפחית את הסיכוי למחלות לב ושבץ. ויטמין זה לפיכך מאזן את רמות הכולסטרול באופן חיובי כמו גם מפחית לחץ דם הגבוה.

אסטמה וסוכרת

חולי אסטמה נזקקים לצריכה גבוהה יותר של וויטמין C וזאת בשל תפקידו כנוגד חמצון במערכת דרכי הנשימה והריאות. 1,000 עד 2,000 מ"ג ליום עשויים לשפר את תסמיני האסטמה ולהפחית ייצור של היסטמין בגוף, אשר גורם בתורו לתגובה דלקתית.

גם חולי סוכרת נהנים מסגולותיו של הויטמין שכן חומר זה מווסת את רמות הסוכר בדם. בדומה לאינסולין, ויטמין C מסייע לחדירת גלוקוז לתאים בצורה יעילה. מחסור בויטמין זה משבש את התהליך ומחריף את מחלת הסוכרת והסיבוכים הפוטנציאליים אצל קשישים.

נטילת הויטמין במינון של 1,000 עד 3,000 מ"ג ליום מונעת היווצרות המוגלובין מסוכר. משמעות הדבר היא כי מולקולות גלוקוז לא מתחברות לתאי דם. המוגלובין מסוכר אחראי על היווצרות סיבוכים כחלק ממחלת הסוכרת כגון פגיעה בתהליך החלמת וריפוי הפצעים בגוף, בעיות עם נימי דם ומחזור דם איטי.

רעילות ויטמין C

כמות גדולה של ויטמין C בדרך כלל אינה גורמת לתופעות לוואי חמורות במבוגרים שבריאותם תקינה. עם זאת, כמות הגבוהה מ 2,000 מיליגרם ליום יכולה להוביל לבעיות במערכת העיכול כמו אי נוחות, שלשולים, בחילות והתכווצויות. לפעמים ויטמין C מקיים אינטראקציה שלילית עם טיפולי כימותרפיה ותרופות להורדת כולסטרול מסוימות.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715429

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר