זכויות הגמלאים – כל הזכויות

זכויות גמלאיםעם הגיעו של אדם לגיל הפנסיה, מכירה בו מדינת ישראל כגמלאי, ומעניקה לו זכויות והטבות שונות. הזכויות מקיפות חלק ניכר ממעגלי החיים ומטרתן לאפשר לכל גמלאי קיום בכבוד למרות שיצא ממעגל העבודה. בין הזכויות: גמלת סיעוד, הנחת ארנונה, סיוע במימון פתרונות דיור ועוד.

זכויות גמלאים בביטוח לאומי

 • קצבת זקנה: אדם שהגיע לגיל פרישה זכאי לקבל קצבת זקנה חודשית מביטוח לאומי. גיל הפרישה הוא גיל הקבוע בחוק. מדי כמה שנים הוא עשוי להשתנות. לכן על מנת לבדוק אם האדם הגיע לגיל פרישה לפי חוק הביטוח הלאומי, הוא יכול להיעזר במחשבוני גיל באתר האינטרנט של ביטוח לאומי אשר יוכלו לחשב עבורו, בהתאם לתאריך הלידה מהו גיל הפרישה שלו). זכאים לקבל את הגמלה קשישים המבוטחים בביטוח לאומי. גובה הקצבה החודשית עומד על כ – 1384 שקל.
 • גמלת סיעוד: אדם שהגיע לגיל פרישה ומסיבות בריאותיות מוגדר כסיעודי הזקוק לעזרת הזולת בביצוע פעולות היום יום, זכאי לגמלת סיעוד המעניקה לו זכויות רפואיות כגון: מספר שעות טיפול בבית על ידי מטפלת סיעודית, סיוע במימון בית אבות ושירותים נוספים כשירותי כביסה, לחצן מצוקה וכדומה.

הנחות שונות

גמלאים זכאים להנחות במוסדות ציבוריים רבים:

 • הנחה בארנונה: קשישים העונים לקריטריונים הקבועים בחוק זכאים להנחה בארנונה. בין הקשישים הזכאים להנחה זו נמצאים: נכי רדיפות הנאצים וניצולי שואה נזקקים, קשישים עיוורים, קשישים סיעודיים, קשישים בעלי תעודת “אזרח ותיק” ועוד, בהתאם לחוק האזרחים הותיקים.
 • הנחה בתחבורה ציבורית: קשישים זכאים להנחה בנסיעה בקווי התחבורה הציבורית של אגד ודן וכן ברכבת ישראל. גובה ההנחה כ – 50%.
 • הנחה בכניסה למקומות בילוי ציבוריים: רשות הטבע והגנים, תיאטראות ציבוריים, מוזיאונים ציבוריים ועוד.
 • אגרת טלוויזיה: גמלאים זכאים לפטור מתשלום אגרת טלוויזיה.
 • חשמל: גמלאים המתקיימים מגמלאות ביטוח לאומי בלבד, זכאים להנחה בגובה של 50% על חשבון החשמל.
 • מס הכנסה: גמלאים זכאים להנחות ופטורים בסעיפים שונים של מס הכנסה. מכיוון שמס הכנסה משולם באופן דיפרנציאלי, מומלץ להיעזר באתר האינטרנט של מס הכנסה כדי לברר האם זכאים להנחה ומה גובהה. בין היתר גימלאים זכאים לקבל הנחה בשיעור המס על השכרת נכס ששימש לעסקם, הנחה על הכנסות משכירות, מריביות ומפקדונות בבנקים, זיכוי עבור מימון בית אבות סיעודי לקרוב משפחה ועוד – כל המידע המלא אפשר למצוא באתר הגנה פיננסית
 • תרופות: ככל שעולה הגיל, נזקקים גמלאים לכמות רבה יותר של תרופות, חלקן יקרות. על מנת שגמלאי יוכל לממן את תרופותיו, זכאים קשישים מגיל פרישה להנחה במימון תרופות. גמלאים המתקיימים מקצבאות ביטוח לאומי בלבד, זכאים להנחה של עד 50% מעלות התרופות.

דיור

קשישים רבים מתקשים להמשיך ולהתגורר בגפם, או לחילופין מתקשים להמשיך ולממן את נושא הדיור עקב פרישתם לגמלאות. עקב הקושי במימון דיור והצורך במציאת פתרונות דיור, מתייחס החוק לנושא הדיור בקרב קשישים.

 • סיוע לקשישים משלמי משכנתא: ישנם מצבים בהם קשישים נאלצים להמשיך ולשלם משכנתא גם לאחר גיל הפרישה. במצבים של קשישים נזקקים, המתקשים לממן את המשכנתא, נחלץ משרד השיכון לעזרתם ומסייע להם במתן גמלה חודשית. הגמלה ניתנת לקשישים המתקיימים מקצבאות ביטוח לאומי בלבד, ולקשישים שעברו את גיל 70 . היא משולמת בתשלום חודשי של בין 500 ל- 800 שקל לחודש, תלוי באזור המגורים של הקשיש, בגובה המשכנתא ובקריטריונים נוספים. לברור פרטים נוספים יש לפנות למשרד השיכון.
 • מימון בית אבות: קשישים המתקשים להמשיך ולהתגורר בגפם מסיבות שונות, ואשר מתקשים לממן בית אבות, עשויים להיות זכאים לסיוע כספי במימון בית האבות. קשישים סיעודיים יהיו זכאים להנחה בהתאם לחישוב זכאות הכולל את הכנסותיהם שלהם, הרכוש העומד לרשותם והכנסותיהם של ילדיהם. ההנחה לקשישים סיעודיים ניתנת דרך משרד השיכון. קשישים שאינם סיעודיים, אך מעוניינים להשתלב בבית אבות ומתקשים לממן זאת, יכולים לפנות בבקשה ללשכות הרווחה של הרשויות המקומיות. משרד הרווחה מסייע במימון בית האבות לקשישים העומדים בקריטריונים של מבחן הכנסה.
 • מידע מקיף על זכויות באתר הזכויות שלי

פורסם בקטגוריה בריאות, עם התגים , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.