Home » חיסונים נגד שפעת בגיל הזהב

חיסונים נגד שפעת בגיל הזהב

חיסון נגד שפעתאחת המחלות השכיחות ביותר בעונת החורף היא השפעת. במרבית המקרים, השפעת מוגדרת כמחלה קלה אשר חולפת כלא הייתה לאחר מספר ימים. אך בגיל הזהב, קיימים סיכונים גדולים יותר, כאשר הקשיש חולה בשפעת. כיום קיימים חיסוני שפעת לכלל האוכלוסייה אך משרד הבריאות ממליץ בעיקר לאנשי גיל הזהב להתחסן כנגד השפעת.

שפעת היא מחלה שכיחה ונפוצה, היא מוגדרת כמחלה זיהומית אשר דומה מאוד בתסמינה להצטננות. ההבדל בין שפעת להצטננות הוא, חומרת התסמינים ובנוסף, שפעת נגרמת לרוב על ידי נגיף (ווירוס) האינפלואנזה, לעומת הצטטנות אשר נגרמת על ידי נגיפים אחרים.

כיצד נדבקים בשפעת?

במרבית המקרים השפעת עוברת מאדם לאדם על ידי מגע ישיר עם אדם חולה, התעטשות, שיעול, רסיסי רוק וכדומה. כמו כן, נמצא ששפעת יכולה לעבור גם מהפרשות של עופות נגועים המחלה באמצעות דם, צואה והפרשות אחרות.

תסמינים של שפעת

 • חולשה כללית
 • כאבי שרירי
 • כאבי ראש
 • נזלת
 • התעטשויות חוזרות
 • חום מעל 38 מעלות צלזיוס
 • כאבי מפרקים
 • כאב בגרון
 • שיעול (שיעול חזק עם ליחה מרובה ומגולה)
 • צמרמורות
 • כאבי עצמות

אבחון שפעת

במרבית המקרים תסמיני המחלה מספקים על מנת לאשש את האבחנה. אך עדיין רצוי לגשת לרופא המטפל, בעיקר עם החולה מעל גיל 65 או מתחת לגיל 3. הרופא יערוך את האבחנה כאמור, על פי התסמינים וייתכן שיהיו צורך בבדיקות נוספות, כגון: בדיקות דם, צילום רנטגן לחזה. במקרים בהם חלו סיבוכים יהיה צורך באשפוז לבדיקות נוספות והשגחה.

סיבוכים של מחלת השפעת

הסיבוכים האפשריים הם: ברונכיטיס, דלקת ריאות ומצוקה נשימתית.
במרבית המקרים,  הסיבוכים ממחלת השפעת פוגעים בקשישים, תינוקות וחולים בעלי מערכת חיסונית חלשה (לדוגמא: חולי לב, חולי ריאות (COPD), חולי איידס, חולי סרטן, חולי סכרת, חולים במחלות כליות וכדומה).

טיפול בשפעת

במרבית המקרים, השפעת חולפת כלא הייתה לאחר מספר ימים של מנוחה ושתייה מרובה. ניתן להשתמש בתרופות שונות להקלה, כגון: תרופות להורדת חום, (אקמול).

כמו כן, מומלץ לאכול תזונה קלה, לקחת באופן יומיומי ויטמין C, לשתות הרבה נוזלים בכדי למנוע התייבשות, אכילת חלבונים, שהייה בחדרים מאווררים, ללבוש בגדים חמים אך לא כבדים מידי, הימנעות משתיית משקאות המכילים קפאין, הימנעות משתית אלכוהול, הימנעות מעישון, רחיצת ידיים עם מים וסבון למניעת העברת המחלה או הידבקות משנית.

מהו חיסון נגד שפעת?

כיום כל אדם בכל גיל יכול לגשת לקופת החולים בה הוא רשום ולקבל ללא תשלום את החיסון נגד שפעת. מכיוון, שנגיפי השפעת עלולים לעבור מוטציה ולהשתנות, יש צורך להתחסן בכל שנה מחדש. חשוב לדעת, שהחיסון נגד השפעת אינו מונע ב100% את סיכויי ההידבקות במחלה, אך הוא מפחית את הסיכויים להידבקות ב60%-85%.

באופן כללי, החיסון מומלץ לכולם. אך ישנם קבוצות סיכון באוכלוסיה אשר חייבים להתחסן. אנשים הנמצאים בקבוצות סיכון הם קשישים, מבוגרים מעל גיל 65, תינוקות וילדים קטנים, עובדים במערכת הבריאות (בתי חולים, בתי אבות, מרפאות וכדומה), אנשים אשר המערכת החיסונית שלהם חלשה, כגון: חולי לב, מטופלי דיאליזה, חולי ריאות, חולי איידס, חולי סכרת, חולים סיעודיים, תיירים בארצות טרופיות, וכדומה.

במחקרים שנעשו, נצפה כי 10% מהאוכלוסייה הכללית אשר התחסנה כנגד השפעת, תרגיש את תופעות הלוואי הבאות: תגובה מקומית באזור בו ניתן החיסון, אדמומיות וחום מקומי, כאבי שרירים וחולשה. במרבית המקרים תסמינים אלו יחלפו לאחר 3 ימים.

חיסון נגד שפעת החזירים

נכון לחודש ינואר 2010 חלו יותר מ-8000 אנשים במחלת שפעת החזירים. כ-86 איש מתו כתוצאה מההידבקות, והיו בעלי רקע רפואי בעייתי. כיום ניתן לקבל חיסון נגד שפעת החזירים, הוא נגיש לכלל האוכלוסיה ומומלץ לבני גיל הזהב.

להרחבה בנושא: חיסונים מומלצים לבני הגיל השלישי

 

אולי יעניין אותך גם:

התמודדות קשישים עם קורונה – כך עושים את זה נכון

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715429

  או מלאו את הפרטים:









  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר