Home » כאבי ראש בגיל הזהב

כאבי ראש בגיל הזהב

כאבי ראש בגיל הזהבכאב ראש הוא בעיה נפוצה שתוקפת את כולנו, ועל מנת להצליח לטפל בו כהלכה חשוב מאוד להבין את סוג הכאב ומקורו. בגיל הזהב, כאב ראש הוא דבר שכיח מאוד, המוביל לפניות רבות אל הרופא ושימוש מוגבר במשככי כאבים. קיימים 5 סוגים עיקריים של כאב ראש המתבטאים בצורה שונה ודורשים טיפול אחר.

בגיל הזהב, כאבי הראש עלולים להחמיר, בגלל שילוב של גורמים שונים המאפיינים את גיל זה ובנוסף, עלולים גם להדאיג מאוד מחשש שהגורם להם הוא בעיה במוח. ולכן, חשוב לאפיין את כאבי הראש בצורה הטובה ביותר ובכך לספק אפשרות לטיפול היעיל שיעזור בהקלה על המצב.

כאב ראש כתוצאה ממתח

הסוג הנפוץ ביותר של כאבי ראש הוא כאב הראש הנובע ממתח שרירים, שנגרם בגלל התכווצות שרירי הצוואר והקרקפת שכנראה גורם לשינוי כימי במוח ולתחושת הכאב. כאב הראש מהסוג הזה גורם להרגשה של לחץ מסביב לגולגולת, בעיקר באזור הרקות והחלק האחורי של הראש והצוואר.

למרות שמדובר בכאב המזכיר מיגרנה, הוא אינו גורם לתופעות נלוות כמו בחילה והקאות, ורק במקרים נדירים מפריע לתפקוד היום יומי. מדובר בסוג של כאב ראש השכיח בכל הגילאים, וניתן לטיפול יעיל על ידי משככי כאבים פשוטים כמו אספירין, אקמול או איבופרופן (אדוויל, נורופן).

כאבי ראש חוזרים

סוג נוסף של כאבי ראש השכיח במיוחד אצל גברים, הוא כאב ראש "מחזורי" הנגרם בהתקפים חוזרים. מדובר בקבוצת כאבי ראש המתאפיינת בכאב לצד הפוגה קצרה, המתאפיינת בכאב חריף בצד אחד בלבד של הראש אליו בדרך כלל מתווספות עיניים דומעות ואף נוזל.

בניגוד למיגרנה, אנשים הסובלים מהתקפים כאלה של כאב ראש מתנהגים בחוסר מנוחה מוחלט, ויעדיפו לא לנוח בזמן ההתקף אלא להמשיך בשגרה. שימוש בתרופות משככות כאב יכול בהחלט לשפר את ההרגשה בזמן ההתקף ולהפחית את תדירות ההתקפים.

כאב ראש על רקע סינוסיטיס

זיהום בסינוסים הוא אירוע נפוץ, שעלול לגרום לכאבי ראש חמורים. מדובר בתהליך דלקתי חריף המתרחש בתוך הסינוסים וגורם להיווצרות מוגלה וגודש שמשפיעים על זרימת האויר וגורמים בסופו של דבר לכאב הראש. בגלל התהליך הדלקתי, ברוב המקרים מתלווה אל כאב הראש חום שיכול לעזור באבחנה המתאימה.

לרוב, כאב ראש על רקע סינוסיטיס ילווה גם בשפעת, ובשל תסמיני המחלה, יהיה ניתן לאבחון כאב ראש זה. הטיפול בכאב ראש כזה הוא קצת שונה, ומתבסס על אנטיביוטיקה לטיפול בזיהום לצד אנטיהיסטמינים או תרופות אחרות להקלה על הגודש בסינוסים.

כאב ראש מסוג "ריבאונד"

באופן אירוני, שימוש ממושך במשככי כאבים כנגד כאבי ראש עלול לגרום בעצמו לכאב ראש. מדובר בתופעה הנגרמת לאחר שימוש נרחב בתרופות להקלה על כאבי ראש מכל הסוגים, כמו אספירין, אקמול ואיבופרופן. השימוש הממושך גורם כנראה לכך שהמוח נמצא במצב מעורר כל הזמן, ולכן חשוף בקלות יתר לכאבי הראש המדוברים.

תיאוריה נוספת מדברת על כך שההפסקה בשימוש במשככי הכאבים והירידה ברמת משכך הכאבים בזרם הדם גורמת לתופעות גמילה שמתבטאות בכאב הראש. כאב ראש מסוג זה מאפיין בעיקר אנשים מבוגרים הנוטים לשימוש מוגבר במשככי הכאבים בגלל סיבות שונות, ולכן חשוב להקפיד להשתמש במשככי כאבים בצורה מושכלת ובמידה.

מיגרנה

סוג חמור של כאב ראש העובר בתורשה, תוקף בכל הגילאים וגורם לקשיים חמורים בתפקוד היום יומי הוא מיגרנה. מיגרנה נגרמת בהתקפים, ומוגדרת לאחר שנגרמו 5 התקפים של כאב ראש שנמשכו בין 4 ל-72 שעות.

בנוסף, כאב הראש מתאפיין ב-2 תוך 4 הקריטריונים הבאים: כאב ראש חד צדדי, כאב פועם, כאב בינוני-חמור וכאב המוחמר בזמן הפעילות היום יומית ומוקל בזמן מנוחה. בנוסף, מיגרנה בדרך כלל מלווה בבחילה והקאות או רגישות לאור וקול. אפיון מיגרנה על פי הקריטריונים האלה מאפשר טיפול יעיל ונכון על ידי תרופות מתאימות ובעיקר מנוחה.

טיפול בסוגים שונים של כאבי ראש

אם טרם אובחנה הבעיה ולא ברור מאיזו בעיה אתם סובלים שגורמת לכאב הראש, ניתן למצוא פתרונות לאבחון וטיפול גם באמצעות רפואה אלטרנטיבית.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715429

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר