כאבים כרוניים בבני גיל הזהב

כאבים כרוניים בבני גיל הזהבגיל הזהב מלווה בלא מעט מכאובים, מחלות ותופעות שונות, האופייניות לגיל זה ופעמים רבות משפיעות לא אחת על איכות החיים. כאבים כרוניים בבני גיל הזהב הם תופעה שכיחה, המצריכה התייחסות מיוחדת ובעיקר כדי לאפשר לסובלים מהם להמשיך בחייהם ללא סבל מיותר.

אמנם הם עשויים להופיע גם בגילאים צעירים והמונים יכולים לסבול מכאב כרוני בכל גיל, אולם בגילאים המבוגרים העניין מחמיר עוד יותר והופך גם לנפוץ מאד. המקומות שבהם סובלים לרוב מכאבים כרוניים בגילאים המבוגרים הם אזור הברכיים, אזור הגב התחתון, המפרקים, לרבות מפרקי כף היד. גם כאבים ברגליים וכאבי ראש הם נפוצים מאד בגילאים אלה והם יכולים לגרום לסבל רב.

גורמים

הכאבים בגופנו הם כמעין מנגנון המתריע בפנינו מפני סכנה. תחושת הכאב מועברת על ידי המוח עצמו ולא על ידי האיבר הפגוע. מדובר בשדרים חשמליים המשודרים אל המוח על ידי אותו אזור ומתורגמים על ידו, מפוענחים על ידו, כתחושה של כאב. הכאבים הכרוניים בבני גיל הזהב הם מצב פתולוגי, הנגרים כתוצאה מגירוי מתמשך של מערכת העצבים. שלא כמו כאבים אחרים, הוא איננו מתריע על סכנה כלשהי וגם איננו משמש אותנו כאמצעי הישרדותי.

תסמינים

כאבים כרוניים הינם כאלה הנמשכים במשך תקופה ארוכה העולה על שישה חודשים. משלא נמצא גורם פיזיולוגי כלשהו שבגינו הם נגרמים, מלבד הגיל עצמו, מדובר בכאבים כרוניים האופניים את הגילאים המבוגרים. ארגון הבריאות העולמי מכנה את הכאבים האלה כמחלה וככל שחולפות השנים ישנם יותר ויותר רופאים המבינים אותם, חוקרים ולומדים אותם ובסופו של דבר, גם מתמחים בהם כדי להציע למטופליהם את המענה המתאים.

טיפול

מרבית בני גיל הזהב הסובלים מכאבים כרוניים פונים, בדרך כלל, לרופא המשפחה ומקבלים ממנו, כטיפול, משככי כאבים. משככי הכאבים יכולים לעזור, אולם במידה ולא מומלץ לפנות למרפאה מיוחדת, המתמחה בכאב. ישנן כיום לא מעט דרכים להתמודד עם כאבים כרוניים בגיל המבוגר, דרכים התלויות בסוג ובאופי הכאב עצמו ובאופן שבו המטופל חווה אותו וגם מגיב לטיפולים אחרים, שהוצעו לו.

טיפול בחומרים אופייטים יכול לעזור בהאטת הגירוי העצבי. מבין חומרים אלה אפשר למצוא מורפיום, מריחואנה רפואית וחומרים נוספים, המוצעים גם הם למטופלים. גירוי חשמלי הוא סוג נוסף לטיפול, שבניגוד לתרופות מסוימות, איננו גורם לתופעת לוואי. מדובר בהליך כירורגי לכל דבר, הליך פולשני, במסגרתו מושתלות באזור חוט השדרה אלקטרודות מיוחדות, המוציאות פולסים חשמליים במקביל לעצבים. טיפול זה ידוע ככזה המביא להפחתה משמעותית בעוצמת הכאב, שבעקבותיו יורדת צריכת התרופות.

רפואה משלימה כפתרון נוסף

גם הרפואה המשלימה מציעה לא מעט פתרונות למבוגרים, הסובלים מכאבים כרוניים. שיאצו למשל, המיועד בעיקר לבני הגיל השלישי, עוזר בהרגעת השרירים, גורם לתחושה של שחרור ומפחית את הכאבים. גם רפלקסולוגיה מוצעת לא אחת לבני גיל הזהב הסובלים מכאבים כרוניים, שכן מעבר לתחושה הנעימה שמלווה להליך, היא גם משפרת את זרימת הדם, מקלה על כאבים, מפחיתה לחץ דם גבוה ואף משפרת את הניידות.

כל טיפול שכזה ניתן, פעמים רבות, כתוספת לטיפול קונבנציונאלי. השילוב שבין השניים מאפשר למבוגר לקבל מענה מקיף יותר ולבדוק אילו מבין כל האפשרויות אכן משפרת את מצבו ותורמת לבריאותו. התייחסות לעוצמת הכאב, מיקומו המדויק, התסמינים הנלווים אליו ובכלל – תחושתו הכללית של המבוגר עצמו, יכולים לעזור במציאת הפתרון, זה שיספק לו מענה לאורך זמן ויאפשר לו להתמודד עם הכאב, ומבלי שיפריע לו לשגרת חייו.


פורסם בקטגוריה טיפולים, בריאות, עם התגים , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *