Home » מזון רפואי

מזון רפואי

מזון רפואייש דברים שאף פעם לא משתנים כמו הצורך לאכול בריא, לנוח ולבצע פעילות ספורטיבית. ככל שאנחנו מתבגרים, היכולת שלנו לעכל ולהטמיע את סוגי המזון בגופנו, הופכת איטית וסגנון חיים שאינו בריא עלול לגבות את מחירו ולגרום למחלות דם, סכרתמחלות לב וכן הלאה. בחירה נבונה של המזון אותו אנו צורכים, יכולה להשפיע באופן ממשי על שנות חיינו הקרובות, עד כדי מניעת מחלות וסיוע בשמירה על אורח חיים תקין.

בחירה נבונה של מזון, פירושה שילוב של מגוון מאכלים טובים, אשר יספקו לגוף שלנו אנרגיה, פחמימות, ויטמינים, מינרלים, סיבים ומים.

ישנם מקרים בהם גם הקפדה על תזונה בריאה בגיל הזהב אינה מספיקה ויש צורך בהתערבות רפואית על מנת לשמר ולחזק את בריאות הגוף. התערבות רפואית זאת באה לידי ביטוי באמצעות מזון רפואי. במאמר זה נגדיר מהו מזון רפואי ונציג מספר דוגמאות בולטות של מוצרי מזון רפואי הנצרכים על ידי קשישים.

מהו מזון רפואי

מזון רפואי הוא מזון אשר ניתן על ידי מרשם רופא או תחת פיקוחו. מזון זה מיועד לצורך איזון של מצב או חולי הדורשים תזונה ייחודית ואשר לא ניתן לאזנם באופן שונה. בשונה מכל סוג אחר של מזון, מזון רפואי הוא מזון מעובד אשר אינו נצרך במצבו הטבעי. על מנת שמוצר ייחשב כמזון רפואי, עליו לעמוד במספר קריטריונים:

 • ניתן לצרוך אותו על ידי צינור (זונדה) או באמצעים אוראליים (דרך הפה)
 • תפקידו של המוצר הוא לאזן ולנהל תזונה לקויה של אדם חולה אשר מתקשה בביצוע פעולות שונות כגון בליעה, עיכול, לעיסה וכדומה, או לאזן את מצבו התזונתי של אדם אשר לא ניתן לשנותו באמצעות דיאטה רגילה
 • המוצר מיועד בעיקר לשימוש תחת השגחה רפואית מתמשכת
 • לרוב, המזון מאושר על ידי הFDA (איגוד המזון והתרופות האמריקאי)

מה ההבדל בין מזון רפואי לתוספי תזונה

יש שטועים לחשוב כי מזון רפואי ותוספי תזונה הם אותו הדבר, אך בפועל, בעוד תוספי מזון בגיל הזהב מיועדים בעיקר לאנשים בריאים המעוניינים להשלים את החוסרים בגופם ולשמור אל בריאות תקינה ותפקוד רגיל, מזון רפואי מיועד לאנשים חולים ותפקידו לסייע ולשפר תסמינים קיימים או להאט התקדמות של מצבים כרוניים. בנוסף, מזון רפואי משלים טיפולים תרופתיים והוא ניתן אך ורק באמצעות מרשם רופא.

דוגמאות למוצרי מזון רפואי:

 • אנשור- Ensure: מזון רפואי נוזלי הניתן באמצעות צינורית או דרך הפה. מזון זה עתיר קלוריות וחלבונים, ויטמינים ומינרלים, ותפקידו לסייע במקרים של תת תזונה ואובדן משקל אצל קשישים.
 • אוסמולייט- Osmolite: מזון רפואי נוזלי, עשיר אף הוא בקלוריות, חלבונים, ויטמינים ומינרלים. מזון זה נטול גלוטן ולקטוז, והוא משמש קשישים הנמצאים בתת תזונה, והינם בעלי רגישות לחלב וחיטה. האוסמולייט מספק קלוריות נוספות לקשיש על מנת לעזור לו לשמור על משקל גוף תקין, בין השאר, באמצעות תוספי חלבון, הוא מסייע בבניית רקמות, ומהווה פתרון לבעיות עיכול.
 • איזוקל- Isocal: מזון רפואי הניתן דרך צינור ומיועד לחיזוק הגוף של הקשיש על ידי השלמת חוסרים תזונתיים. מזון זה מיועד לקשישים הנמצאים במצב תרדמת, למשל.
 • Axona – מזון רפואי משמש חולי אלצהיימר, אשר אחד המאפיינים הבולטים של המחלה הוא הפרעה בקצב חילוף החומרים של הגלוקוז במוח. המזון הרפואי המתאים להפרעה זו נקרא Axona, מזון זה מייצר גופים קטנים המשתחררים למחזור הדם ומספקים מקור אנרגיה חלופי לתאי המוח על מנת לשפר את תפקודו. תרופה זו עדיין נחקרת כטיפול ממוקד לבעיות אובדן הזיכרון ושיפור איכות החיים של חולי אלצהיימר.

נוסף לכל אלו, ישנה רשימה ארוכה של מוצרי מזון רפואי המסייעים למגוון מצבים רפואיים ונוירולוגיים בעלי פן פסיכולוגי משותף, לדוגמא: אבדן משקל, סכרת, אוסטיאופורוזיס (דלדול עצם), דיכאון, דלקת פרקים ניוונית ועוד. בין מוצרי המזון הרפואי ניתן למצוא את השמות הבאים: Fosteum אשר מסייע במצבים של דלדול עצם על ידי תוספת ויטמין D, Limbrel, המיועד לחיזוק מערכת השרירים, Deplyn L-methylfolate המיועד למצבי דיכאון ועוד.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715429

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר