Home » המצבים הבריאותיים המדאיגים ביותר בקשישים

המצבים הבריאותיים המדאיגים ביותר בקשישים

מחלות נפוצות בגיל הזהבתוחלת החיים היום גבוהה מאי פעם. נתונים מדעיים שהתקבלו מהמרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC), מצביעים על העובדה לפיה לאחר גיל 65, אדם יכול לחיות עוד 19.3 שנים בממוצע.

מבחינת קשישים רבים, אם כך, הפיכת נתונים אלו למציאות כרוכה בהקפדה על טיפול במצבים כרוניים, על מנת לשמור על הבריאות.בחירה באורח חיים בריא, כגון הפסקת עישון וירידה במשקל, מסייעת להימנע מסיכונים בריאותיים הקשורים לגיל הזהב. הצעדים העיקריים כוללים פעילות גופנית והקפדה על תזונה בריאה, והרופא יכול ללמד אתכם כיצד לחיות טוב יותר גם אם אתם סובלים ממחלות כרוניות.

כך שגם לאחר גיל 65, וגם אם המצב הבריאותי מעולה, מומלץ להקפיד על ההנחיות הבאות, במיוחד אם לא יודעים הרבה על ההזדקנות, ועל השיטות למניעת או טיפול במחלות נפוצות.

דלקת פרקים

זוהי המחלה העיקרית עימה מתמודדים אנשים בגילאי 65 ומעלה. המרכז לבקרת מחלות ומניעתן מעריך כי מחלה זו משפיעה על 49.7% מכלל בני גיל הזהב, ועלולה לגרום לכאב ולרמת חיים נמוכה יותר בקרב חלקם.

למרות שדלקת מפרקים עשויה להרתיע מפעילות, חשוב לשתף פעולה עם הרופא על מנת לפתח תכנית פעילות אישית, אותה ניתן לשלב עם טיפול אחר, על מנת לשמור על בריאות בגיל הזהב.

מחלות לב

המרכז לבקרת מחלות ומניעתן מדווח שמחלות לב הן הרוצח המוביל של המחלות הנפוצות בגיל הזהב. הנתונים משנת 2014 מדווחים על 489,722 מקרי מוות. כמצב כרוני, מחלת לב משפיעה על 37% מהגברים, ו-26% מהנשים בגילאי 65 ומעלה.

כשאנשים מתבגרים, הם חיים יותר ויותר עם גורמי סיכון, כגון לחץ דם גבוה ורמות גבוהות של כולסטרול, אשר מגבירים את הסיכוי לשבץ מוחי או לפתח מחלת לב. רופאים גריאטריים ממליצים על פעילות גופנית, תזונה בריאה, ושינה איכותית. תזונה בריאה פירושה אכילה בצורה שמאפשרת לכם לשמור על משקל בריא עם תזונה מאוזנת.

סרטן: הגורם השני למוות בקרב בני גיל הזהב

המרכז לבקרת מחלות ומניעתן מדווח על 413,885 מקרי מוות בשנת 2014. הדיווחים מראים גם ש-28% מהגברים ו-21% מהנשים מעל גיל 65 חיים עם סרטן. אם המחלה מאובחנת מוקדם באמצעות הקרנות, כגון ממוגרפיה, קולונוסקופיה, בדיקות עור, ניתן לטפל בסוגי סרטן רבים.

ולמרות שלא תמיד ניתן למנוע סרטן, ניתן לשפר את איכות החיים, כולל במהלך הטיפול, באמצעות שיתוף פעולה עם הרופא והקפדה על המלצותיו לחיים בריאים.

מחלות נשימה

מחלות כרוניות, כגון מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD), הן הסיבה השכיחה ביותר למוות בקרב אנשים בגילאי 65 ומעלה. כעשרה אחוזים מהגברים, ו-13% מהנשים בגיל הזהב, חיים עם אסטמה, ועשרה אחוזים מהגברים, ו-11% מהנשים חיים עם ברונכיטיס או אמפיזמה.

למרות שמחלה כרונית של הנשימה מגבירה את הסיכונים הבריאותיים בגיל הזהב, מה שמגביר את הפגיעות לדלקת ריאות ודלקות אחרות, הקפדה על בדיקות תפקוד ריאות ונטילת התרופה הנכונה, או שימוש בחמצן בהתאם להנחיות הרופא, הם צעדים משמעותיים לשמירה על הבריאות ושיפור איכות החיים.

מחלת אלצהיימר

ארגון אלצהיימר מדווח שאחד מתוך תשעה אנשים בגילאי 65 ומעלה, סובל ממחלת אלצהיימר, אך היות והאבחון מאתגר, קשה לדעת בדיוק כמה קשישים חיים עם מחלה כרונית זו.

אך מומחים מכירים בעובדה לפיה לפגיעה קוגניטיבית קיימת השפעה משמעותית על בריאות בני גיל הזהב, החל מבעיות בטיחות וטיפול עצמי ועד לנטל עלויות הטיפול, בין אם בבית או במרכז טיפול.

מחלה נפוצה בגיל הזהב: סוכרת

המרכז לבקרת מחלות ומניעתן מעריך ש-25% מבני גיל הזהב חיים עם סוכרת, כסיכון בריאותי משמעותי. בהתאם לנתונים, סוכרת גרמה בשנת 2014 ל-54,161 מקרי מוות בקרב מבוגרים מעל גיל 65.

סוכרת ניתנת לאבחון וטיפול מוקדם עם בדיקות דם פשוטות לאבחון רמות סוכר בדם. ככל שאדם יודע מוקדם יותר שהוא נמצא בסיכון לסוכרת, כך הוא יכול להתחיל לבצע שינויים באורח החיים על מנת לשלוט על המחלה ולשפר את הבריאות לטווח הארוך.

אוסטיאופורוזיסמחלה זו תורמת לבעיות ניידות ואפשרות לנכות אם הקשיש נופל וסובל משבר, או כשמערכות גופו חולות ומתחילות להתמוטט.

מיי מדיק

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715429

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר