Home » מחלות מין בגיל הזהב

מחלות מין בגיל הזהב

מחלות מין בגיל הזהבחיי המין של בני גיל הזהב מקבלים תשומת לב חדשה לנוכח מספר נתונים סטטיסטיים מדהימים. על פי מאמר אשר פורסם בפברואר 2012 על ידי חוקרים במכללת קינגס ובית החולים סנט תומאס בלונדון, שיעורי המחלות המועברות באמצעות מגע מיני דוגמת זיבה ועגבת הוכפלו בקרב קשישים בשנות השישים והשבעים שלהם, אך המודעות למין בטוח בקרב אנשים מבוגרים, כמו גם הסברה רפואית הולמת, עדיין לוקה בחסר.

על פי החוקרים, קשה לדעת בדיוק את הסיבה בגינה שיעורי מחלות המין נמצאות בעליה בקרב אנשים מבוגרים, בעיקר בשל העדר מחקרים מתאימים.

סוגי מחלות מין ודרכי הטיפול

דלקת השופכה – מחלה זו נפוצה בקרב גברים בני גיל הזהב והיא עשויה להתרחש בעקבות חשיפה לחיידקים דוגמת כלמידיה, זיבה ועוד. תסמיני המחלה העיקריים הם הפרשה מוגלתית מאיבר המין, אשר מתבטאת בצריבה וכאב בעת מתן שתן. הטיפול למחלה זו הוא בדרך כלל מרשם אנטיביוטיקה. חשוב ליידע את השותפים המיניים אודות המחלה.

הרפס – מחלה זו נובעת בשל הפצת חיידקים והיא עלולה להופיע אצל גברים ונשים. המחלה גורמת לפצעים באיבר המין אצל נשים מעל גיל חמישים ומתבטאת בכאב ותחושת גירוד. בהמשך, מופיעה רגישות אשר הופכת לכיב מדמם.

לעיתים מלווה המחלה בהתנפחות בלוטות הלימפה במפשעה ובחום. התופעות החיצוניות חולפות לאחר שבועיים אך הווירוס עדיין דוגר בגוף במצב "רדום" והוא עלול להתפרץ בעקבות מחלה או מצבי לחץ.

זיהומים בצוואר הרחם ובנרתיק – מחלה זו נובעת בקרב נשים בנות גיל הזהב יותר מאשר בקרב נשים צעירות, היות ובגיל צעיר נשים נוטות להקפיד יותר על בריאותן, ואילו בגילאים מבוגרים הן נוטות לבלבל את התסמינים עם השפעות גיל המעבר, חשות מבוכה, ואינן מקפידות על בריאותן המינית כמו בעבר.

תסמיני המחלה העיקריים כוללים הפרשה נרתיקית מוגלתית, גרודים וכאבים. על מנת לבצע אבחון למקור המחלה, נדרשת בדיקה וגינאלית מקיפה אשר כוללת איסוף דגימות מההפרשות. בדרך כלל מטופלת המחלה באמצעות מרשם אנטיביוטיקה.

איידס – הנתונים הסטטיסטיים של בני גיל הזהב אשר חולים באיידס כמעט הוכפלו בעשור האחרון. כ-15% מהאבחנות החדשות של חולי איידס בארצות הברית היו בקרב אנשים בגילאי חמישים ומעלה בשנת 2005, השנה האחרונה שבו חושב הסיכון למחלת האיידס בקרב אנשים בקבוצת גיל זו.

הגורמים למחלות מין בקרב בני גיל הזהב

שינויים ביולוגיים והעלייה בתרופות להפרעות זקפה עשויות להוות גורם לעלייה במחלות מין בקרב גברים קשישים. בנוסף, שינויים פיזיים בקרב נשים לאחר גיל המעבר, כגון העדר שימון בנרתיק, הופכים נשים מבוגרות לחשופות יותר לזיהומים.

על פי מנהל התכנית למיניות אדם באוניברסיטת מינסוטה, תוחלת החיים הארוכה, לצד העלייה באחוזי הגירושין, עשויים להוביל אנשים בגיל העמידה למצוא יותר שותפים מיניים מאשר בעבר. בנוסף, השקפתם והשכלתם של אנשים קשישים אודות קונדומים ומין בטוח, לוקה בחסר.

אנשים מבוגרים מבצעים שינויים באמצע החיים וחוזרים להכיר בני זוג חדשים. יתכן שמעולם לא היה להם צורך להשתמש בקונדומים, כאשר התחילו להיות פעילים מינית לפני שנים רבות, בתקופה בה קונדומים לא היו זמינים כמו היום ואולי הם אף אינם יודעים להשתמש בהם.

חוקרים מצאו כי לעיתים קרובות רופאים נרתעים מקיום דיונים אודות בריאות מינית עם מטופלים קשישים, ואינם מציגים בפניהם את הסיכונים למחלות מין. כך או אחרת, המומחים עדיין חוקרים את הנושא.

על פי סקר מדגם מייצג ארצי בקרב בני גיל הזהב, אשר בוצע בארצות הברית בשנת 2010, עלו הממצאים העיקריים הבאים:

 • קרוב ל-28% מהמשתתפים בסקר העידו כי הם מקיימים יחסי מין לפחות אחת לשבוע, כולל קשישים בודדים, במערכת יחסים זוגית, או נשואים.
 • 85% מהגברים ו-61% מהנשים העידו כי יחסי המין חשובים לאיכות חייהם.
 • רק 12% מהגברים הרווקים ו-32% מהנשים הרווקות דיווחו על שימוש קבוע בקונדומים במהלך קיום יחסי המין.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715429

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר