Home » מחלות ובעיות עור נפוצות בגיל הזהב

מחלות ובעיות עור נפוצות בגיל הזהב

מחלות עור בגיל הזהבככל שאדם מתבגר, השינויים במבנה גופו ועורו הופכים אותו לרגיש יותר לבעיות ומחלות מסוימות. קיימים גורמים רבים אשר יכולים לקבוע את שינויי העור והגוף ככל שאדם מתבגר. גורמים אלו הם תורשה, תזונה, סגנון חיים והרגלים אישיים דוגמת עישון, תזונה לקויה, מחסור בפעילות גופנית ושיזוף.

בעיות עור נפוצות בגיל הזהב

דלקת עור (דרמטיטיס)

זהו מצב של קיפאון כאשר החלק התחתון של הרגליים סובל מדלקת כרונית עקב אי ספיקת ורידים. התסמינים של דלקת עור כוללים גירוד וכאבים. הטיפול כולל שמירה על רגליים מוגבהות, עטופות בתחבושות אלסטיות תוך שמירה על עטיפה משוחררת דיה על מנת שלא לגרום לבעיות במחזור הדם, וטיפול תרופתי.

דלקת עור מתבטאת בכיסוי של קשקשים המשפיעים באופן משמעותי על העור. התסמינים כוללים קילוף העור, פריחה דמוית קשקשים על העור, אדומיות, חום, ועור נפוח וקרוש. הטיפול ניתן באמצעות סטרואידים דרך הפה, ואם טיפול זה אינו מספיק, יתכן שיהיה צורך באשפוז ועירוי נוזלים.

נזקי שמש

שמש פוגעת בעור במידה רבה בשל קרינת אור אולטרה סגול. ככל שאדם מתבגר, השפעות השיזוף מזיקות לו יותר. בסופו של דבר, השפעות הקרינה פוצעות את העור, גורמות לו להימתח, להתקמט, לשקוע ולהתמלא כתמים.

החשיפה לשמש גורמת אף לתופעה המכונה 'כתמי גיל'. כתמים אלו הם כתמים חומים על העור אשר מופיעים בקרב בני גיל הזהב באזורי עור החשופים לשמש. על מנת למנוע את הנזק לעור, יש למרוח קרם הגנה על העור הגלוי בעת החשיפה לקרינה המזיקה של השמש.

פסוריאזיס

פסוריאזיס היא מחלת עור אוטואימיונית כרונית שמתבטאת בנגעים על פני העור, קשקשת, כתמים אדומים, גירוד ועוד. הנגעים יכולים להופיע במקומות שונים בגוף כמו בעור הפנים, במפשעה, בקרקפת ובציפורניים. כרבע מחולי הפסוריאזיס הם בני גיל הזהב.

עור יבש

עור יבש ומגרד נפוץ בקרב בני גיל הזהב עקב אובדן בלוטות שומן, המסייעות לשמור על העור רך. קשישים יכולים לטפל בבעיה זו באמצעות שמירת לחות העור ומריחת קרמים קלים על העור מידי יום. מוצרי איפור ובשמים זולים גורמים לגירוי נוסף לעור. תכשירי לחות טובים יסייעו למניעת התייבשות העור.

פצעי לחץ

פצעי לחץ הם בעיות עור נפוצות מאוד בקרב בני גיל הזהב המרבים לשכב במיטה או לשבת במשך פרקי זמן ארוכים. על מנת למנוע פצעי לחץ, מומלץ לקשישים לקום ולהסתובב לעיתים קרובות על מנת למנוע לחץ באזורים מסוימים.

סרטן העור

סרטן העור נפוץ מאוד בקרב אנשים בגילאי 65 ומעלה. מחלה זו נגרמת בשל חשיפה מוגברת לשמש במשך השנים. שני הסוגים הנפוצים של סרטן עור הם תאי קשקש וקרצינומה של תאי בסיס.

הדרך להפחית את הסיכונים לסרטן העור היא הקפדה על עור מכוסה בעת השהייה בחוץ, מריחת מסנן קרינה של לפחות 15%, חבישת כובעים רחבי שוליים המגנים על הפנים, והרכבת משקפי שמש. מומלץ לבני גיל הזהב לעקוב אחר מצב עורם ולהבחין בשינויים. כל שומה או כתמי עור צריכים להיבחן על ידי רופא עור. עוד על סרטן העור

מחלות נפוצות בגיל הזהב

דלקת מפרקים

עם למעלה ממאה סוגים שונים של דלקת מפרקים, בני גיל הזהב סובלים בעיקר מדלקת מפרקים מנוונת. מצב זה עלול להיגרם בשל הגיל, טראומה או דלקת המפרק. המחלה מתבטאת בכאבים ונוקשות שרירים, ולמרבה הצער, שני התסמינים עלולים להחמיר עם הזמן.

סוכרת

הפרעה מטבולית של סוכרת מסוג 2, הנפוצה ביותר בקרב בני גיל הזהב, מאופיינת ברמת סוכר גבוה בדם ומחסור באינסולין. אנשים הסובלים ממחלה זו חווים צמא ורעב מוגברים, ירידה במשקל ועייפות. אם המצב אינו מטופל, הוא עלול לגרום לבעיות אחרות כגון מחלת כליות ואי ספיקת לב.

אלצהיימר

מחלה זו מאובחנת לרוב בקרב אנשים בני גיל 65 ומעלה. זוהי הצורה הנפוצה ביותר של דמנציה, והשלבים שלה מתפתחים מאלצהיימר מוקדם לשלבים מתקדמים. אמנם לא קיימת תרופה למחלה זו, אך מחקרים מראים כי דיאטה, תוספי תזונה או פעילות גופנית עשויים לשפר את התסמינים ולמנוע סיכון למחלת לב.

אי ספיקת לב

הגורמים השונים למחלה זו הם סוכרת, השמנה, התקפי לב, יתר לחץ דם, מחלת אב העורקים שסתומי ריאה, והידרדרות תפקוד שריר הלב. התסמינים השכיחים ביותר הם קוצר נשימה, שיעול ונפיחות בקרסוליים.

מחלת פרקינסון

זוהי מחלה מנוונת של מערכת העצבים המרכזית אשר משפיעה על מיומנויות מוטוריות, תהליכים קוגניטיביים ותפקודי גוף אחרים. פרקינסון משפיעה לרוב על אנשים בגילאי שישים ומעלה, למרות שהמחלה עלולה להשפיע גם על אנשים צעירים. התסמינים השכיחים ביותר כוללים רעידות, נוקשות מפרקים, איטיות או העדר תנועה, קשיי דיבור ובליעה, עייפות והפרעות בניידות ובשיווי משקל.

סרטן

המחקרים האחרונים טוענים כי גורמים סביבתיים וסגנון חיים מהווים גורם מוביל להתפתחות סרטן בקרב בני גיל הזהב. בנוסף, עישון, תזונה לקויה, העדר פעילות גופנית וחשיפה לקרינת השמש הן הסיבות העיקריות. רק חמישה עד עשרה אחוזים ממקרי הסרטן בגילאים מבוגרים הם תוצאה של גנטיקה.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715429

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר