Home » מסגרות החלמה לקשישים

מסגרות החלמה לקשישים

מסגרות החלמה לקשישיםפעמים רבות, אנשים מבוגרים מתקשים לחזור לשגרת חייהם לאחר ניתוח או לאחר שהייה ממושכת בבית החולים. הסיבות לכך יכולות להיות בריאותיות, כגון שינויים במצב הפיסי המצריכים שיקום והסתגלות ממושכת. רגשיות, כגון פחדים וקשיי הסתגלות למצב הבריאותי החדש וכן טכניות, כגון הצורך בהתארגנות מחודשת של המשפחה במערך הטיפול בקשיש. כיום, קיימות מספר מסגרות אשר מהוות שלב ביניים בין האשפוז לבין השיבה הביתה.

נופשונים

הנופשון הינו מסגרת של החלמה והתאוששות המספקת שירות רפואי על פי מצבו הבריאותי והתפקודי של הקשיש ומכינה אותו לקראת שיבתו הביתה. השהות בנופשון הינה לפרק זמן קצר ומוגדר הנע בין שבוע לחודש ימים. במסגרת זו ניתנים טיפול והשגחה 24 שעות ביממה וכן מתקיים סדר יום קבוע של פעילויות חברתיות, ארוחות וביקורים של בני משפחה. כמו כל מסגרות ההחלמה, גם הנופשון מיועד למנוע אשפוזים חוזרים בקרב קשישים.

ישנם כמה סוגי  נופשונים הנבדלים זה מזה בשירותים הרפואיים הניתנים במקום,  בסגנון ובמחיר.

נופשונים ציבוריים

קיימים נופשונים ציבוריים אשר זכאות הכניסה אליהם נקבעת על ידי  העירייה, לשכות הרווחה ובאם הנופשון מיועד לאנשים סיעודיים, גם על ידי משרד הבריאות. גובה התשלום על השהות נקבע על ידי אותם גופים ממשלתיים, על פי הכנסות הקשיש ובני משפחתו.

נופשונים פרטיים

הנופשונים הפרטיים מספקים את אותם השירותים אשר מספקים הנופשונים הציבוריים אולם על מנת להיכנס לנופשונים אלה, אין צורך באישור של גוף ציבורי. במקרים אלה, ועדה רפואית הפועלת במסגרת המקום בוחנת את מידת התאמתו של הקשיש, כאשר התשובה נקבעת על פי דוח השחרור מבית החולים ולעיתים על פי פגישת היכרות עם הקשיש.

רבים מהנופשונים הפרטיים הינם למעשה אגף מיוחד המיועד להחלמה והבראה בבית דיור מוגן או בבית אבות. למרות שהמימון של נופשונים אלה מתבצע תמיד באופן פרטי, על פי חוק הבריאות, זכאי הקשיש להחזר כספי בעבור חמישה ימי שהות.

שהות זמנית בבית דיור מוגן

במקרים מסוימים, ניתן להסדיר שהות זמנית בבית דיור מוגן. בית הדיור המוגן מספק פעילויות חברתיות ותרבותיות, מתקני כושר, זמינות גבוהה של רופא ואחות ונוכחות קבועה של אם בית. בנוסף, ניתן להשתמש בחדר האוכל של המקום תמורת תשלום נוסף.

מכיוון שבבית הדיור המוגן אין השגחה רפואית של 24 שעות ביממה ואין מוציא לפועל של תוכנית החלמה המותאמת לקשיש, הסדר זה מתאים יותר לקשישים עצמאים אשר זקוקים למסגרת תומכת ונעימה לפרק זמן קצר עד להתארגנות המחודשת בביתם.

שהות זו תכלול בדרך כלל דמי אחזקה חודשיים ופיקדון חלקי הנגזר באופן יחסי מהסכום המופקד במקרים של שהות ממושכת.

שהות זמנית בבית אבות

אף על פי שבתי האבות מתוכנתים לשהייה ממושכת, ניתן, בתיאום עם הנהלת המקום, לסכם על שהיה זמנית לצורך החלמה והתחזקות. במקרה זה, בית אבות יספק טיפול מלא בהתאם למצבו הבריאותי והתפקודי של הקשיש, חוגים, פיזיותרפיה, תרופות שבסל התרופות ואוכל.

ההתאמה לבית האבות תהיה על פי דוח שחרור מבית החולים ועל פי מפגש עם הקשיש. התשלום לתקופת ההחלמה הינו בדרך כלל קצת יותר גבוה ממגובה התשלום החודשי של השוהים באופן קבוע.

לסיכום, מסגרות ההחלמה השונות מרככות את המעבר מבית החולים הביתה ותורמות להסתגלות הקשיש למצבו החדש. אולם, על מנת למנוע עיכובים של הרגע האחרון, מומלץ לאסוף את כל המסמכים הנחוצים ולבחור את המסגרת מספר ימים לפני מועד השחרור.

בנוסף, במסגרות הפרטיות, חשוב לבדוק את האפשרות של זכאות להחזר כספי חלקי או מלא בהתאם לסוג הביטוח של הקשיש ולסוג קופת החולים אליה הקשיש שייך.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715429

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר