Home » מעבר דירה בגיל הזהב

מעבר דירה בגיל הזהב

מעבר דירה בגיל הזהבזיקנה הינה תהליך אשר מלווה ברובו בטלטלות ושינויים לא מעטים. שינויים פיזיים, בריאותיים, נפשיים וחברתיים, אשר לעתים מביאים למצב בו קשישים עוזבים את הבית אשר חיו בו משך שנים רבות וגידלו בו את ילדיהם, ולעבור לסביבה חדשה, אם בצורת בית אבות או דיור מוגן ואם בצורת דירה או בית אחרים אשר מתאימים יותר לצרכיהם העכשויים.

ישנם שני סוגי של מעבר דירה בעבור גיל הזהב: מעבר עקב אילוץ והחלטת המשפחה, ולאו דווקא על פי החלטת הקשיש וכן מעבר דירה על פי שיקול דעת עצמאי וצלול, תוך הבנת המציאות החדשה אשר הגיע אליה.

אם מעבר הדירה נעשה מתוך החלטה עצמאית ורצון מלא, אזי היא נעשית בצורה יותר טובה וחלקה וללא התנגדויות, תוך שיתוף פעולה מלא מצדו של הקשיש. אך אם נעשה הדבר שלא בהסכמתו, או מתוך השלמה כיהוחלט בעבורו, המעבר יהיה קשה יותר בעבור הקשיש ותידרש בעבורו הסתגלות ארוכה וסבלנית יותר.

סיבות למעבר דירה בגיל הזהב

 • הבנה כי המקום המוכר והישן כבר אינו ממלא את צרכיו של הקשיש וכי אינו צריך את כל גודלו ותכולתו.
 • קושי פיזי בפעילויות כגון: טיפוס במדרגות, הגעה למקומות גבוהים וגישה בעייתית אל מול מצבו הפיזי של הקשיש.
 • חשש מפני בדידות בעת מצב חירום, אשר מביא את הקשיש או בני משפחתו להעבירו לסביבה מוגנת יותר בעלת השגחה רפואית צמודה יותר.
 • קירבה אל הילדים או אל מתקנים קהילתיים, או מאידך, חיפוש אחר איכות חיים לעת זקנה, ללא קשר לקירבה.
 • חיפוש אחר סביבה דומה בגיל ובתחומי העניין על מנת להכניס קצת גיוון ומטרות חדשות לחיים בגיל השלישי.
 • שיפוץ הדירה או בית הקיימים, אינו ימלא את הצרכים החדשים אשר להם זקוק הקשיש בשלב זה של חייו, כמו גם חוסר הרצון לחיות באתר בנייה במשך כל זמן השיפוץ.

פתרונות דיור

 • בית אבות: במקרה בו הקשיש זקוק להשגחה צמודה אשר אינה ניתנת להשגה באם יישאר בביתו, אם מצבו הבריאותי-מנטלי מחייב זאת. במקרה של מעבר שכזה, ובמיוחד אם ההחלטה לא הייתה של הקשיש, מומלץ מאוד לבקרו באופן תכוף לפחות עד אשר יסתגל או בכלל, גם על מנת להראות איכפתיות וגם על מנת להקל על הסתגלותו.
 • דיור מוגן: שילוב של סביבה רפואית עם חיי חברה פעילים. בחלק מן המקומות אף מקבלים (תמורת התשלום, כמובן) יחידת דיור עצמאית קטנה, אשר ממלאת את צרכיו של הקשיש. אנשים מאותם גילאים, בעלי תחומי עניין משותפים ונושאי שיחה זהים.
 • דירה חלופית או בית חלופי: יש לקחת בחשבון כי אם פונים לאפשרות הזו, על הדירה להיות נוחה לצרכיו של הקשיש, ללא כל נקיטת מאמץ, כלומר, גישה נוחה גם לכסא גלגלים או הליכון אם וכאשר ייצטרך, מעלית אם יש צורך ואפילו יותר מאחת, פתחי מעבר רחבים דיים בין החדרים אשר יתנו מרחב וגישה נוחה אליהם בכל מצב, גם אם הקשיש מצוי במעקב רפואי טוב ועצמאי לחלוטין. חשוב שאיזור הדירה יהיה נוח לקשיש, ומקורב למקומות אותם עשוי הוא לפקוד כגון: בית כנסת, מרכול, קופת חולים, פארקים, מרכזי קניות ועוד.
 • מגורים עם אחד הילדים: החלטה חשובה ביותר אשר חייבת להכיל בתוכה מרכיבים כגון: יחסים בין הילד להורה, בין שאר בני משפחתו אל ההורה, מצבו הרפואי של ההורה והנכונות לעזור לו, תיאום ציפיות מול ההורה- האם בתמורה למגוריו, ילדו מצפה ממנו לעזור עם הבית או עם הנכדים, האם יש לו זכות החלטה בביתו ועוד. גם באופציה הזו חשוב שהבית אליו עובר הקשיש יהיה נוח לגישה בפנים ומבחוץ וסביבתו תהיה נעימה ומוארת ושמקום המגורים יהיה מקורב במרחק הליכה ממקומות אותם עשוי הוא לפקוד.

בכל מעבר דירה, בין אם לדיור ציבורי, מוגן או דירה חלופית חשוב לעזור לקשיש לארוז, לבחור חברת הובלה אם צריך ולפרוק, שכן צעיר הוא כבר לא וכוחותיו אינם כפי שהיו קודם לכן. חשוב להדריכו כיצד לארוז חפצים חשובים וכיצד לרכזם, כיצד לדאוג כי מחיר ההובלה לא יהיה מופקע, ובכלל ללוותו בכל תהליך השינוי האדיר הזה שלו.

במהלך השנים נצברים פרטי רכוש וריהוט רבים אשר כבר אין בהן צורך. קיימות מספר חברות פינוי דירות אשר יפנו את הדירה מהציוד המיותר.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715429

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר