מהי מפרצת של אבי העורקים

מפרצת של אבי העורקים מוגדרת כהתרחבות פתולוגית של  קטע בכלי דם. מפרצת אמת מערבת את כול שלושת השכבות של כלי הדם. על מנת להגיע למצב של מפרצת של אבי העורקים צריך שייווצרו מספר תנאים שיגרמו להתנוונות או ליצור לא תקין של מרכיבי קיר כלי הדם, קולגן ואלסטין, דבר שעלול להיגרם כתוצאה מפגמים גנטים, דלקת של כלי הדם, זיהומים וטראומה.

הסיבה הפתולוגית השכיחה ביותר שמקושרת להתנוונות של מפרצת של אבי העורקים היא טרשת עורקים. לחולים רבים שלהם יש מפרצת של אבי העורקים יש גם באותו הזמן מספר גורמי סיכון לטרשת העורקים. טרשת עורקים עלולה להשפיע על אבי העורקים על ידי מחלות חסימה של אבי העורקים.

התמונה הקלינית תלויה בזרימת הדם בכלי הדם המקבילים, וחסימה מלאה של אבי העורקים הבטני עלולה להיות ללא סימפטומים איסכמיים. הדופק של עורק עצם הירך ועורקי הרגלים יורגשו פחות במצבים הללו, אם בכלל, עקב טרשת העורקים וחסימת כלי הדם.

גורמים

מפרצת של אבי העורקים שכיחה יותר בקרב גברים מאשר נשים, ושכיחות המקרים עולה עם הגיל. מפרצת של אבי העורקים הגדולה מארבע סנטימטר שכיחה בין 1-2 אחוזים בגברים מעל גיל 50. מעל ל- 90 אחוז מכול מקרי מפרצת של אבי העורקים הבטני הם כתוצאה מטרשת העורקים, ורוב המפרצות של אבי העורקים במקרה הזה מתרחשים מתחת לגובה עורקי הכליה.

אבחון

הפרוגנוזה במצב של מפרצת של אבי העורקים מיוחסת לגודל של המפרצת ולנוכחות של מחלות העורקים הכליליים ומצב פתולוגי של כלי הדם. הסיכוי לקריעה של מפרצת של אבי העורקים עולה עם עלייה בגודל המפרצת: במקרה של מפרצתה קטנה מ – 5 ס”מ קיים סיכוי של  בין 1-2 אחוז לקריעה בחמש שנים שלאחר האבחנה, לעומת סיכוי של 20-40 אחוז במקרה של מפרצת של אבי העורקים הגדולה מ – 5 ס”מ.

ברוב המקרים מפרצת של אבי העורקים קיימת ללא תסמינים, ולכן ברוב המקרים מפרצת של אבי העורקים מתגלה במקרה של בקרה שגרתית כגוש אשר לא רגיש למגע, אשר נראה לעיתים במקרה של תצלום רנטגן מקרי או שגרתי.

תסמינים

מספר חולים עם מפרצת של אבי העורקים עלולים להתלונן על הרגשת פעימות חזקות בבטן. חולים אחרים עלולים להתלונן על כאב חזה, כאב בגב התחתון או בשק האשכים. כאב של מפרצת של אבי העורקים הוא בדרך כלל מבשר קריעה של דופן כלי הדם המורחב. לרוב קריעה אקוטית של דופן כלי הדם במצב של מפרצת של אבי העורקים הוא ללא סימנים מקדימים והסיבוך הזה עלול להיות סיבוך מסכן חיים. לעיתים רחוקות קיימת דליפה של המפרצת המלווה בכאב חריף יחד עם ירידה בלחץ הדם, והמצב הזה הוא בגדר מצב חרום.

צילומי רנטגן

צילום רנטגן של אבי העורקים עלול להראות הסתיידויות כתוצאה מתהליך הפתולוגי של טרשת העורקים בדופן כלי הדם, אולם 25 אחוז מהמפרצות של אבי העורקים יופיעו ללא נוכחות של הסתיידויות ולכן לא יראו שום סימן על התהליך בתצלום הרנטגן.

בעת ביצוע אולטרה-סאונד יהיה אפשר לתאר את מימדי האורך והרוחב של המפרצת של אבי העורקים ואולי אף לזהות נוכחות של קריש דם בקיר כלי הדם. צילום רנטגן של אבי העורקים באמצעות חומר ניגודי עלול להיות יעיל בביצוע הערכת מצבו של חולה עם מפרצת של אבי העורקים, אולם הפעולה כרוכה במספר סיכונים, לדוגמת דימומים, תגובות אלרגיות וקרישי דם.


פורסם בקטגוריה מחלות, עם התגים , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.