Home » נחירות בגיל השלישי

נחירות בגיל השלישי

נחירות בגיל הזהבנחירות במהלך שנת לילה אינן דבר שמאפיין גילאים מבוגרים בלבד. עם זאת, למרות שהבעיה מטרידה גם אנשים בגילאים צעירים, זוהי ללא ספק תופעה שהיקפה גדל עם העלייה בגיל.

לנחירות יכולה להיות השפעה מהותית על איכות חייו של הסובל מהם ועל סביבתו הקרובה. מלבד פגיעה באיכות החיים, הסובל מנחירות קשות יכול לפתח גם תחלואה ופגיעה בריאותית של ממש.

מהי נחירה?

הנחירה מתרחשת במהלך השינה ומאופיינת בקול רועש בעוצמה משתנה. לעיתים עוצמת הקול חרישית למדי אך במקרים אחרים הרעש יכול להחריש אוזניים ממש.

הקול הייחודי מתרחש בשל הפרעה למעבר האוויר מבעד לחיך. ההפרעה למעבר אוויר חופשי יכולה להתרחש גם בשל צניחת בסיסי הלשון, או חסימות מבניות אחרות שבאות לידי ביטוי בעיקר בשעה שהאדם ישן.

עם העלייה בגיל עולה אחוז האנשים שסובלים מנחירות, ומרבית האנשים בגיל הזהב סובלים מנחירות לפחות מפעם לפעם. למרות שמקובל להניח שהתופעה מאפיינת במיוחד גברים, הרי שלא מעט נשים מבוגרות סובלות מכך גם הן.

השפעת הגיל על הנחירה

כאשר מדובר בנחירות בקרב צעירים, הרי שהסיבה להן היא לעיתים רבות פגם פיסיולוגי מולד בלוע ובאף אשר מקשים על מעבר האוויר.

הסיבה לכך שבעיית הנחירות מחמירה עם העלייה בגיל נובעת מירידה כללית במצב הבריאותי וכן מהצטברות של גורמים מזיקים לאורך השנים. בין הגורמים העיקריים שתורמים למצב זה:

 • עודף משקל – תזונה לא נכונה, משקל יתר ומחסור בפעילות גופנית, הם גורמים ראשונים במעלה לנחירות בגיל השלישי. עם העלייה בגיל חלה ירידה בתפקוד הריאות, חולשת שרירים נעשית נפוצה, והבעיה הקשה מכולם שמפריעה לכניסת אוויר – ההשמנה המתמשכת.
 • שימוש בתרופות – ישנם סוגים שונים של תרופות שהשימוש בהן עלול להחמיר תופעה של נחירות. תרופות הרגעה, למשל, ותרופות נוספות שנועדו להשרות שינה, נפוצות מאוד בקרב מבוגרים. שימוש ממושך בתרופות אלה וגם אחרות מקושר עם הבעיה.
 • עישון – שימוש בסיגריות לאורך השנים נחשב כגורם משמעותי מבשל כמה סיבות. לבד מן הפגיעה הכללית במערכת הנשימה והריאות, מקושר העישון גם עם התפתחות דלקות ורגישויות בדרכי הנשימה. הללו מתורגמות לנחירות קשות בקרב מבוגרים בעלי היסטוריה משמעותית של עישון. יש הטוענים שגם אנשים שסובלים מעישון פסיבי משמעותי נוטים לסבול יותר מנחירות.
 • אלרגיות ומערכת חיסונית חלשה – חולשה של המערכת החיסונית והתפתחות של אלרגיות בקרב הגילאים המבוגרים נחשבים לגורמים נוספים שקשורים עם הבעיה.

נזקים של הנחירות

נחירות לאורך זמן יכולות להביא לפגיעה באיכות החיים ובבריאותו של האדם הנוחר ולעיתים גם של בני ביתו (במיוחד בת או בן הזוג).

בין הנזקים המשמעותיים ביותר ניתן למצוא:

 • עייפות כרונית – נחירות מלווים פעמים רבות בעייפות קשה בקרב הסובל מהן ובקרב הקרובים לו. כאשר הנחירות קשות במיוחד מדובר לעיתים במצב של דום נשימה בשינה. תופעה זו מאובחנת על ידי רופאי אף אוזן גרון ומעבדות שינה.
 • לחץ דם – נחירות מלוות פעמים רבות בעליה בלחץ דם, מה שמעלה את הסיכון גם לתחלואה משנית.
 • עצבנות – קשיי שינה מביאים לא פעם לעליה בעצבנות, סטרס ומתח.

פיתרונות להתמודדות עם נחירות

על מנת להתמודד עם בעיית הנחירות ניתן לנקוט בכמה צעדים- הפסקת נחירות וטיפולים נוספים באתר המרכז להפסקת נחירות :

 • שמירה על כושר – שיפור של סיבולת לב ריאה מפחיתה את הופעת הנחירות וחומרתן.
 • ירידה במשקל – דיאטה מאוזנת שמביאה להפחתה במשקל משפרת את המצב של חסימת כניסת האוויר אל דרכי הנשימה.
 • הפסקת עישון – מביאה גם היא לשיפור והקלה משמעותיים.
 • התקן סד ללסת – משפר את זרימת האוויר בדרכי הנשימה.
 • מסכת חמצן – נועדה בעיקר לטיפול במקרים קשים של נחירות שנובעות מדום נשימתי.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715429

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר