Home » ריפוי בעיסוק בגיל הזהב

ריפוי בעיסוק בגיל הזהב

ריפוי בעיסוק בגיל הזהבריפוי בעיסוק נועד, בין יתר תפקידיו, לסייע לאנשים בגיל הזהב לחיות חיים עצמאיים יותר. כאשר אדם מבוגר מושפע מפציעה, מחלה או תאונה, יכול הריפוי בעיסוק לעזור לו בדרך להחלמה. כך הוא יכול לפתח מיומנויות חדשות, דוגמת עבודות בית או פנאי, על מנת שיסייעו לו בחיי היומיום. החיים, באמצעות הריפוי בעיסוק, הופכים להיות קלים ובטוחים יותר.

חוקרים לריפוי בעיסוק מדרום קליפורניה מצאו כי אימוץ סגנון חיים בריא המשלב פעילות משמעותית, הוא קריטי להזדקנות בריאה. קשישים שהשתתפו במחקר דיווחו על שינויים לטובה בשגרת יומם, והעשירו את איכות חייהם. לטענת החוקרים, שיעור הדיכאון בקרב המבוגרים ירד, ולעומתו עלתה רמת שביעות הרצון.

תחומי פעילות

להלן רעיונות פשוטים לפעילויות שונות שיכולות להחזיר את האור והשמחה לקשישים.

 • מוזיאון – ביקור במוזיאון עם חבר אחת לשבוע מעשיר את הנפש, תורם להרחבת אופקים ומהווה פעילות תרבותית מהנה.
 • גאדג'טים – עיסוק בגאדג'טים חדשים, יכולים להיות מעניינים עבור בני הגיל השלישי. הם חשופים בכל מקום לטכנולוגיה האלקטרונית העדכנית ויכולים למצוא ריפוי בעיסוק אפילו במשחקי מחשב "טיפשיים".
 • פעילות גופנית – יכולה להוות דרך חשובה לריפוי בעיסוק עבור מבוגר, לשיפור בריאותו הגופנית והנפשית. רופא או פיזיותרפיסט יכול לספק את סוג הפעילות הגופנית המתאימה למבוגר. קשישים שעסוקים בפעילות פיזית, עשויים לחיות זמן רב יותר מקשישים שאינם פעילים.
 • ריפוי בעיסוק באמצעות צעצועים – מבוגרים עשויים למצוא עניין והנאה במשחק קלפים, פתירת תשבצים או אפילו פיסול בפלסטלינה. סוג פעילות זה שומר על בריאותם הפיזית והנפשית, ותורם לעידוד התיאום בין היד לעין.
 • בילוי זמן בחוץ – הליכה בטבע, באוויר צח, טיול בפארק או בגינה עוזר לבריאות ומהווה תמיד מקור להנאה.
 • תחביבים – פיתוח תחביבים ישנים יכולים להוות מקור מצוין לריפוי בעיסוק. כל מבוגר נהנה בעברו מתחום כלשהו שלא היה לו זמן לפתח, כגון ציור, כתיבה, דייג, פיסול, ועוד.
 • צורפות – קיים מגוון רחב של עבודות צורפות פשוטות המיועדות לקשישים, אשר מספקות הנאה מהיצירתיות ותחושת ההישג. אין צורך להיות מיומן בצורפות, שכן קיים ציוד מיוחד שיכול לסייע להם להרכיב תכשיטים פשוטים. בנוסף, גם תהליך הלמידה עצמו מהווה הנאה ומעניק סיפוק.
 • גינון – ריפוי בעיסוק באמצעות גינון יכול להוות תעסוקה יצירתית ומספקת לבני גיל הזהב. טיפוח גינות מטפל בהיבטים הנפשיים והפיזיים שלהם. הם מוצאים עצמם פעילים מבחינה חברתית ופיזית באמצעות הגינון. מעבר לעיסוק בעבודת הגינון, שניתן לראותה כעבודה עם תוצאה, הם מוצאים עניין רב בעצם השיתוף והפעילות הפיזית. העבודה בטבע, לאור היום, מחברת את המבוגר לאדמה, ומפיגה בכך את הדכדוך והשעמום.
 • מדע נוסף על אפשרויות תעסוקה ופנאי לבני גיל הזהב ניתן למצוא במגזין 60plus-israel.co.il.

שיפור איכות החיים

תקופה זו בחייהם של בני גיל הזהב מאופיינת בשינויים רבים, והם יכולים ליהנות ממגוון פעילויות שיגרמו לגופם להתחזק, למצב רוחם להתרומם, ובעיקר, הם לא מרגישים שהם מהווים נטל על הסביבה. עיסוק מהנה בפעילות החביבה עליהם, מועילה לרווחתם.

גיל הפרישה הוא הזמן לרגיעה ומילוי שעות הפנאי. יחד עם זאת, בני גיל הזהב לא אמורים רק להירגע. מוחם צריך להישאר ערני ולא לאבד את יכולת התפקוד החד שאפיין אותם בעבר. על מנת לסייע להם לשמור על איכות חיים משופרת ככל הניתן, חשוב לעודד אותם לעסוק בפעילויות שכליות רגילות.

הריפוי בעיסוק מאפשר לבני גיל הזהב, הסובלים נפשית מתהליכי ההזדקנות, לשפר את חייהם תוך התאמה למגבלותיהם. גם הם ראויים ליהנות מחיים פרודוקטיביים ולקחת חלק פעיל בפיתוח מיומנויותיהם והשבת כבודם העצמי, לצד תפקוד תקין.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715429

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר