שלבקת חוגרת – הרפס זוסטר

שלבקת חוגרתזוכרים שהיה לכם אבעבועות רוח שהייתם ילדים, הגירודים, הפצעים, הסיוט הלא קטן והמציק הזה שנמשך מספר ימים עד שנעלם כלא היה, אותו סיוט שחשבתם שנפטרתם ממנו לנצח עלול לחזור ולתקוף את גופכם שוב בגיל מבוגר יותר. הרפס זוסטר נגרם על ידי Varicella Zoster Virus, שהוא אותו וירוס אשר גרם לאבעבועות רוח בתקופת הילדות.

במקרים רבים, הווירוס נשאר רדום בגוף האדם במשך שנים רבות, ועלול להתעורר ולתקוף כאשר ישנה ירידה במערכת החיסונית של הגוף, אך הוא גם עלול לתקוף אנשים בריאים.

כאשר הווירוס מתעורר ותוקף, הוא יוצר את השלבקת החוגרת-הרפס זוסטר. הרפס זוסטר שייך למשפחת נגיפי ההרפס. סיבת התפרצותו והתחדשותו הפתאומית בגוף האדם אינה ידועה, אך קיימים מספר גורמי סיכון העלולים לגרום לאותו וירוס רדום להתעורר לחיים חדשים שוב.

שלבקת חוגרת – גורמי הסיכון

גורמי הסיכון כוללים: אדם מעל גיל 50, כל אדם שחלה באבעבועות רוח עלול לפתח שלבקת חוגרת, היחלשות המערכת החיסונית עקב מחלות אקוטיות, כרוניות, זיהומים, טראומה, חבלה ומצבי דחק ולחץ.

חולים בסרטן הדם (לוקמיה), חולי סרטן לימפומה, חולי ליים, (Lyme disease), חולי AIDS, חולים המטופלים בכימותרפיה או רדיותרפיה (הקרנות), חולים המקבלים תרופות למניעת דחייה של איברים מושתלים וחולים המטופלים בתרופות מסוג קורטיזון.

חשוב לציין, כי בניגוד לאבעבועות רוח, הרפס זוסטר היא אינה מחלה מדבקת. והנגיף עלול להדביק רק אנשים שלא חלו באבעבועות רוח בילדותם.

אבחון הרפס זוסטר

המחלה לרוב מאובחנת באמצעות התסמינים השונים הכוללים: עלייה בחום הגוף, כאבי ראש, חולשה וכדומה. כאב צורב ותחושת עקצוץ ודגדוג בעור, גירודים, תחושת חוסר נוחות באזור הנגוע, שלפוחיות אשר דומות לשלפוחיות המופיעות באבעבועות רוח.

פריחה בעלת תבנית מיוחדת וכואבת במיוחד באזור החזה, הגב, הבטן, בראש, בפנים, ישבן, עיניים, בזרועות וברגליים. זיהומים, רגישות יתר במקום הפריחה ו\או השלפוחיות.

לאחר הופעת התסמינים הבאים, ייקח הרופא גרד מתאי העור של השלפוחית על מנת לאבחן בצורה מיקרוסקופית שאכן מדובר בנגיף Varicella Zoster Virus. בנוסף, ניתן לקחת תרבית של נוזל השלפוחית לאישוש האבחנה. כמו כן, יערוך הרופא מספר בדיקות דם וצילומי חזה על מנת לערוך אבחנה מבדלת ולשלול מחלות אחרות בעלות תסמינים דומים.

במרבית המקרים, המחלה חולפת לאחר כ-3 שבועות והשלפוחיות עוברות תהליך ממצב מוגלתי דמי למצב של גלד. במקרים בהם הסתבכה המחלה עם זיהומים נוספים עלולים להופיע צלקות. מחלה שלא מאובחנת ומטופלת בזמן וכראוי, עלולה לגרום להתפתחות סיבוכים כגון: זיהומים, דלקות בעיניים, נוירלגיה פוסט הרפטית הגורמת לכאב מקומי קבוע העלול להימשך חודשיים ו\או שנים לאחר התפרצות הנגיף.

תופעה זו נפוצה בעיקר אצל קשישים ואצל אנשים שהמערכת החיסונית שלהם נמצאת במצב  תפקודי נמוך. כמו כן, הזיהומים עלולים להתפשט למערכות ואיברים נוספים בגוף האדם ולגרום לנזקים והפרעות בתפקוד.

טיפול

במרבית המקרים, הרפס זוסטר נעלם כעבור מספר שבועות ולא חוזר לעולם. הטיפול הניתן כולל: משככי כאבים, קומפרסים קרים לאזור הנגוע, תרופות נוגדות הנגיף (שני כדורי Valtrex, שלוש פעמים ביום במשך שבוע), סטרואידים, משחות המכילות קפסאיצין לטיפול מקומי לייבוש השלפוחיות.

כמו כן, במקרים בהם קיימים סיבוכים עקב זיהומים משניים, יהיה צורך במתן טיפול תואם לסיבוכים שנוצרו באם טיפולי אנטיביוטיקה, התערבויות כירורגיות, משככי כאבים לאורך זמן. הרפואה המשלימה גם כן מציעה מספר שיטות טיפול הכוללות: גלולות פלפל אדום, קומפלקס של ויטמין B שלוש פעמיים ביום, גרמניום, אבץ, ויטמין A, ויטמין C, ויטמין D ואצות ים אדומות.


פורסם בקטגוריה מחלות, עם התגים . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

5 תגובות בנושא שלבקת חוגרת – הרפס זוסטר

 1. מאת מיכאל קרקר‏:

  לפני כי שבועים חליתי במחלה שלבקת חוגרת. קיבלתי שבוע ימים כדורי זווירקס 800מ”ג כל אחד
  כאבי ראש במשך המחלה במקום מסויים ליד האוזן . כאבי ראש לא פסקו עד היום. רק כדורי אופתלגין או תרמדקס עוזרים לכאבים, כל זה קרה לאחר ביצוע קולונוסקופיה ולאחר גילוי מחלת כרון.
  מספר רופאים אומרים שזה מהבדיקה. אני הייתי רוצה לדעת האים זה קרה לעוד אנשים ובאזו נסיבות?

  • מאת רותי‏:

   לאחר 4 ימים של כאבים עזים, ללא הפסקה,ולאחר הופעת הפריחה, אובחנתי כלוקה במחלה זו. קיבלתי את כדורי זווירקס למשך שבוע 5 פעמים ביום, ומשחה למריחה.
   אני תקוה שהמחלה תעלם במהרה.

 2. מאת לאה ביכלר -פתיחי‏:

  לפני כשבועיים היו לי כאבי ראש עזים במשך כ 3-4 ימים ,לאחר מכן היו לי כאבי שרירים ברגליים ,לתומי חשבתי שהכאבים הם תוצאה של הליכה ספורטיבית מרובה בתוספת של ריקודי -עם כעבור3-4 ימים היו לי כאבים עזים בעצם האגן ובמותן בצד הימני בגוף, וביום חמישי שעבר הופיעה פריחה כואבת בכל הירך הימנית, כיוון שביום ראשון אנו אמורים לרדת לאילת לחופשה בת 5 ימים ,החלטתי לגשת לטר”ם ולצערי לא ידעו לאבחן את המצוקה שלי,המשכתי לקחת אדוויל לשיכוך הכאבים ,נסענו השכם בבוקר לאילת ,,החום לא הוסיף לי,פניתי למוקד של קופח מאוחדת והם הפנו אותי לרופא עור במקום שמו ד”ר מאתאנס חאלד שראה את הפריחה בירך והכאבים שהיו ,הוא פסק חד משמעית,גב’ יש לך הרפס זוסטר קבלתי מרשם לכדורי זובירקס 800 5 כדורים ביום למשך 7 ימים + משחה פוסידין ,(יש לציין שאמי לקתה במחלה הזו לפני כ 25 שנה ) ברגע שהרופא איחן את המחלה ירדה לי אבן מהלב,בינתיים הפריחה בשלביה הסופיים,אבל הכאבים במון ובגב התחתון עדיין קיימים ,ונאמר לי שזה לוקח הרבה זמן,ומה שחסר לי מאוד זה הפעילות הספורטיבית כמו הליכות והתעמלות וכמובן חוסר החיוניות והמרץ שהיה בי עד לפני כשבועיים.

  • מאת נטיב סמדר‏:

   שלום !
   זה התחיל בכאב ראש עז שנמשך יממה לא ייחסתי לזה חשיבות רבה, ואז החלו כאבים במותן ימין ,בהתחלה נסבלים ,אחרי יממה זה הפך בלתי נסבל ניגשתי לרופא משפחה ששיערה שזה קשור לכליה או לדרכי שתן, בינתיים התחלתי לקבל טיפול אנטיביוטי ומשכך כאבים, הכאבים רק התגברו יותר לא מצאתי מנוח בשום צורה, בייאושי חזרתי שוב לרופא שהתייעצה עם אורולוג לאחר אולטרסאונד, והוא צייד אותי בטופס 17 למקרה חרום, שלח אותי לסי טי ורשם תרופות אחרות ומשכך כאבים. רק לאחר ארבעה ימים כשיצאה קבוצת פריחה במותן הובחנתי במיון שלקיתי בשלבקת חוגרת שעד לאותו רגע לא ידעתי על קיומו של הנגיף הזה. כמובן קיבלתי את הטיפול שציינתם זובירקס וטרמדקס נגד כאבים.
   אני שלושה שבועות בתוך זה ועדיין סובלת מכאבים , לא ישנה בלילה, ומחכה שייגמר כבר.
   ומה שהכי מכעיס אותי שלקחתי תרופות שלא הייתי צריכה.

 3. מאת כהן ליליאן‏:

  לפני שבועיים החלו כאבים בגב תחתון אני סובלת לפעמים מרחתי ןןלטרן לקחתי כדורים לשיכוך הכאבים הכאבים התעצמו בא החום ניגשתי למרם הרופאה איבחנה לי דלקת בעצב נתנה לי כדורים ארואקציה ומוסקול לעזר הכאבים החמירו ופתאום הופיעה פריחה וכאבים של שריפה לא יכולתי לישון לא לשבת וכל פעילות אחרת לא יכולתי לבצע מרוב כאב. יגשתי לרופא אורטופד אני מטופלת אצלו לאחר הבדיקה קבע שאין צורך לבלוע כדורים הכל בסדר. אבל הפריחה לא נתנה לי מנוח ביקשתי להבדק אצל רופא עור והוא ישר איבחן יש לך שלבקת חוגרת קיבלתי כדורי זובירקס 400 מ”ג ומישחה ואני מחכה שהסבל שלא ניסבל יעבור מחלה נוראית עם כאבים וחום.

סגור לתגובות.