Home » טיפול בפצעי לחץ

טיפול בפצעי לחץ

טיפול בפצעי לחץפצעי לחץ נחשבים לבעיה שכיחה למדי בקרב חולים המרותקים למיטה מסיבות שונות. הפצעים נגרמים כתוצאה מלחץ הנגרם ברקמה הנמצאת בין בליטת עצם(לדוגמא עצם הירך) ומשטח קשה אחר, לדוגמא מיטה. מרכיב הלחץ בשילוב חיכוך תמידי של הגוף מוביל לפצעים אלו, אשר מצבם יכול להחריף בצורה משמעותית תוך מספר ימים. הלחץ הקבוע גורם להיווצרות של כיבים ולאחר מכן נמקים ברקמה ויכול להוביל אף למצב בו הרקמה(לרוב עור, שריר ושומן) נעלמת כליל.

אזורים נפוצים בהם מתפתחים כיבים אלו כוללים את הישבן, הגב התחתון הירך והקרסוליים, אך עלולים להתפתח גם באזורים אשר פחות "נתונים ללחץ" כגון הפנים והאוזניים (לדוגמא, בעת חיבור ארוך טווח למסכות או משקפי חמצן).

פצעי לחץ עלולים להתפתח בזמן קצר מאד(אפילו תוך 3 שעות) בחולים מסוימים, הבעיה המרכזית היא כי קשה מאד לטפל ולהחלים מהם.

קיימות כארבע דרגות חומרה של פצעים, אשר הקלה ביותר מתאפיינת בהלבנת האזור(כתוצאה מירידה אקוטית בזרימת הדם) והחמורה ביותר גורמת לנמק משמעותי באיזור המתאפיין באובדן רקמות כגון עור ושריר, חשיפת העצם באזור והתפתחות של נזקים באותן עצמות.

הופעת פצעי לחץ – גורמי סיכון

שכיחות הפצעים נפוצה יותר בגיל הזהב, בעיקר בקרב חולים סיעודיים. גורמי סיכון עיקריים להתפתחות פצעי לחץ כוללים:

טיפול בפצעי לחץ

תהליך הריפוי הטבעי, דורש ייצור של מספר רב של חומרים בגוף והימנעות ממצב החיכוך והלחץ התמידי, לכן במצבים בהם קיימת ירידה של ייצור חומרים אלו או כאשר לא ניתן למנוע את הריתוק למיטה, הריפוי עלול להפוך לכמעט בלתי אפשרי ולארוך זמן רב. חשיבות הטיפול גבוהה למדי, מאחר ואי טיפול עלול להוביל מלבד לכאב ולאי הנוחות, להתפתחות זיהומים קשים.

הטיפול והמניעה השתנו רבות בשנים האחרונות וכיום ניתן לרפות פצעים עד דרגת חומרה בינונית על ידי טיפול שמרני בלבד. במקרים קשים יתכן ויעלה הצורך בהתערבות כירורגית בכדי למנוע נזק עמוק וכלל מערכתי. אפשרויות הטיפול כוללות מורכבות ממספר אספקטים חשובים:

 • הפחתת הלחץ – נעשה על ידי שכיבה בתנוחות מסוימות(לדוגמא על הצד במקום על הגב) ושימוש באביזרי תמיכה.
 • שינוי בתנוחה – בכדי למנוע לחץ וחיכוך רב, מומלץ לשנות את תנוחת המטופל מדי שעתיים. חלק זה בטיפול הינו חשוב ביותר, עד כי מומלץ לבצע מעקב המתועד בכתב(בעיקר במסגרות של בתי חולים סיעודיים או בתי אבות סיעודיים) לגבי זמני ההחלפה של תנוחת החולה. את שינוי התנוחה מומלץ לעשות על ידי עזרי הרמה ולא על ידי "גרירה" של החולה באמצעות סדין, המעלה את החיכוך של אזור הפצע.
 • שימוש בחומרים מרפדים – חומרים כגון כריות או משטחי קצף שונים ניתן לשים למטופל בין הקרסוליים, הברכיים ועוד.
 • שימוש במזרונים מיוחדים – החלפת המזרון הרגיל, במזרון מיוחד המיועד לטיפול בפצעי לחץ יכולה לסייע רבות בטיפול. מזרונים אלו לרוב מחוברים אל מעין מפוח אשר ממלא אותם באופן קבוע באוויר. השימוש באוויר מפחית בצורה משמעותית את הלחץ על הגוף ולכן עוזר להחלמת הפצע ולמניעת התפתחות של פצעי לחץ נוספים.
 • הטרייה – ביצוע הטרייה(הסרת רקמה מתה באמצעות ניתוח), היא לעיתים האופצייה האחרונה בה משתמשים בעיקר במטרה למנוע זיהומים ולשפר את יכולת הריפוי של הפצע. קיימים מספר סוגים של הטריות המותאמים למצב הפצע ולרקע הרפואי של החולה.

חבישת האזור ושימוש בטיפול אנטיביוטי מקומי מותאמים לדרגת החומרה של הפצע, מטרת החבישה היא לשמור על לחות באזור, לספוג נוזלים שהפצע מפריש ולהגן מפני זיהומים.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715429

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר