Home » ממוגרפיה

ממוגרפיה

ממוגרפיהמחלת סרטן השד נחשבת למחלה הממאירה השכיחה ביותר בקרב נשים בעולם המערבי, והסטטיסטיקה העולמית קובעת כי אחת מכל תשעה נשים עשויה לחלות במחלה. סרטן השד יכול להיגרם עקב סיבות רבות כגון: נשים הנושאות פגם גנטי לחלבון BRCA1 או BRCA2, חשיפה לאסטרוגן על ידי טיפולים הורמונאליים, אי כניסה להריון עד גיל 30, הריונות מועטים, נשים בגילאים 50 ומעלה, היסטוריה משפחתית, נשים שחלו בסרטן השד בעבר ועוד.

סרטן השד מתגלה לעיתים קרובות על ידי האישה עצמה אשר ערה לשינויים בשדים ולתסמינים כגון: שינוי בצורת וגודל  השד, גוש בשד או בפטמה או בבית השחי, גירודים ועקצוצים בשד, כאב או הרגשת אי נוחות בשדיים, הפרשות דמיות מהפטמה, נפיחות בזרוע העליונה ועוד.

התסמינים הללו גורמים לאישה לגשת לבדיקה רפואית אצל הגניקולוג, אשר ינסה לאבחן ממה הם נובעים באמצעות בדיקות דם (בדיקות לגילוי פגם בחלבון BRCA1 או BRCA2), אולטרא סאונד,MRI,CT, ביופסיה של הגוש או העור ובדיקת ממוגרפיה.

כיצד מתבצעת בדיקת הדמיית שד?

טיפול בסרטן השד

הטיפול בסרטן השד תלוי בגורמים רבים (לדוגמא: גיל האישה, מצבה הבריאותי, מחלות כרוניות, השלב וסוג סרטן השד, גרורות וכדומה), אך במרבית המקרים הטיפול כולל: טיפול כירורגי (,Quadrantectomy ,Lumpectomy, Simple Mastectomy), רדיותרפיה (הקרנות), כימותרפיה, טיפול הורמונאלי (תרופות אנטי אסטרוגן, תרופות פרוגסטיניות, מעכבי ארומטז, תרופות אנלוגיות להורמון LHRH). כיום, בעזרת בדיקות מוקדמות, בדיקות עצמיות ובדיקות ממוגרפיה שנתיות, ניתן לאבחן את סרטן השד לפני התפרצותו ובכך להימנע מטיפולים מיותרים וכואבים ולהציל את חיי האישה.

ככל שמחלת סרטן השד מתגלה בשלב מוקדם יותר, כך עולים סיכויי ההחלמה באופן משמעותי.

מהי ממוגרפיה

בשנת 1969, חל שינוי מהפכני וחשוב בעולם הרפואה אשר החל להשתמש בבדיקת ממוגרפיה. ממוגרפיה היא בדיקת רנטגן (x-ray) של השד. בדיקה זו נעשית באנרגיה נמוכה בהשוואה לצילום רנטגן רגיל ומטרתה העיקרית היא איתור מוקדם של סרטן השד גם ובעיקר בנשים בריאות, ללא תלונות ותסמינים.

בנוסף, בדיקת ממוגרפיה משמשת נשים עם גושים בשד או עם תסמינים אחרים בכדי לאבחן את הסיבה. בדיקת ממוגרפיה עורכת כ-15 דקות והיא מלווה באי נוחות קלה. הבדיקה כוללת הנחת השד על משטח ולחיצתו עם משטח פלסטי ואז צילום השג בעזרת מכונת הרנטגן. בדיקת הממוגרפיה יעילה ב־80 עד 90 אחוזים מהמקרים.

חשוב לדעת כי בדיקת ממוגרפיה מומלצת  פעם בשנה החל מגיל 40 וכמו כן, היא מומלצת לנשים מגיל 50 ומעלה מדי שנתיים, או לנשים אשר נמצאות ברמת סיכון גבוה לחלות במחלת סרטן השד. בדיקת הממוגרפיה אומנם אינה יעילה במאה אחוזים, בגלל שינויים בהרכב וסמיכות של רקמת השד בנשים, אך עדיין היא נחשבת לבדיקה היעילה ביותר לגילוי מוקדם של סרטן השד ואבחונו.

תוצאות הבדיקה נמסרות לרופא המטפל ולנבדקת. הרופא יקרא את תוצאות הבדיקה וישלול או יאבחן שינויים ברקמת השד, גושים וכדומה. באם אובחנה מחלת סרטן אצל האישה היא תופנה לאונקולוג מומחה לקבלת טיפול בהתאם למצבה הרפואי, גילה, השלב בו נמצא הסרטן ואם נשלחו גרורות.

בעקבות מסעות ההסברה של האגודה למלחמה בסרטן, משרד הבריאות וקופות החולים, כיום, השכיחות לבדיקות הממוגרפיה עלו בצורה משמעותית ובכך מסייעות במלחמה למניעת סרטן השד ומנתונים שונים עולה כי בעקבות הבדיקה הממוגרפיה, הופחתה התמותה מסרטן השד ב־30 אחוזים.

ישנן מדינות בעולם, אשר מחייבות את כל הנשים מעל גיל 50 לעבור בדיקת ממוגרפיה. בארץ ישראל, בעקבות המלצות האגודה למלחמה בסרטן, משרד הבריאות הכניס לסל הבריאות בדיקת ממוגרפיה לכל אישה מגיל 50 עד 74, פעם בשנתיים, בלא תשלום.

מאמרים נוספים:

סרטן הערמונית
סרטן האשכים
סרטן המעי הגס
סרטן הרחם
סרטן השחלות

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715429

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר