Home » טיפול בקנאביס רפואי לקשישים סיעודיים

טיפול בקנאביס רפואי לקשישים סיעודיים

טיפול בקנאביס רפואי לקשישיםמשמעות הביטוי חולה סיעודי הוא חולה שאינו יכול, באופן זמני או קבוע, לדאוג לצרכיו הבסיסיים. חולה סיעודי לא מסוגל לאכול בכוחות עצמו, לדאוג לניקיון הגוף, לעשיית צרכיו וכדומה. המצב הסיעודי מאפיין בעיקר קשישים, החולים במגוון מחלות ובראשן אלצהיימר ודמנציה.

קשישים סיעודיים, בנוסף לירידה ביכולת התפקוד שלהם, סובלים פעמים רבות מכאבים קשים. הכאבים עשויים להיגרם מהמחלה ממנה הם סובלים (למשל- סרטן), מהטיפולים במחלות (כימותרפיה או ניתוחים שונים) או מפציעות הנגרמות לעיתים מעצם האשפוז, כמו שטפי דם בעקבות החדרת אינפוזיה, פצעי לחץ ועוד.

טיפול בכאב בקרב קשישים סיעודיים

בשנים האחרונות, התרבו המחקרים העוסקים בכאב עצמו, בלא קשר לגורם לו. המחקרים גילו שהכאב משמש פעמים רבות על מנת לאבחן מחלות, אך לאחר מכן ההתייחסות הרפואית אליו פוחתת והרופאים נוטים להתייחס יותר לממצאי הבדיקות. כך נוצר מצב שלמרות ההארכה המשמעותית באורך החיים, לא נעשה שיפור באיכות החיים וקשישים רבים מוצאים עצמם חיים בסבל וכאב מתמשך.

כאשר נעשה ניסיון לפתור את בעיות הכאב, גם כן נתקלים הרופאים בבעיות: לרבים ממשככי הכאבים יש תופעות לוואי קשות, לא ניתן לקבלן בצירוף עם תרופות חיוניות אחרות והגרוע ביותר- רובן פשוט מפסיקות להשפיע לאחר תקופה מסוימת.

בשנים האחרונות נמצא פתרון חדש לבעיית הכאבים הקשים מהם סובלים קשישים סיעודיים – קנאביס רפואי. קאנביס הוא הצמח ממנו מופקים סמים אסורים, כגון חשיש ומריחואנה. למעשה, הקנאביס הרפואי הוא אותו מיצוי של הצמח, שנעשה בצורה מבוקרת ובאופן חוקי על מנת להפחית מכאבם של חולים.

הקאנביס יוצר שחרור של השרירים ושחרור של הורמונים וחומרים שונים בגוף היוצרים הפחתת כאב. חולים המשתמשים בצמח מדווחים על שיפור משמעותי ומיידי בתחושותיהם, ללא תופעות לוואי משמעותיות. רופאים רבים ממליצים למטופליהם להשתמש בקאנביס הרפואי מכיוון שזהו החומר היחיד שמאפשר להם להמשיך לתפקד ברמה מסוימת.

מלבד הקלה משמעותית בכאבים, חלק מהקשישים הסיעודיים מדווחים על עלייה ביכולתם להתבטא, לדבר וליצור קשרים חברתיים. לעיתים אפילו רעידות הנגרמות ממחלות כמו פרקינסון מופסקות לאחר שימוש בצמח.

צורות נטילה של קאנביס רפואי

כמו בגרסתו הבלתי חוקית, מגיע הקאנביס הרפואי במגוון של צורות, המאפשרות כמעט לכל חולה להשתמש בו כתרופה. חלק מהחולים מעשנים את הקאנביס כסיגריה, אחרים שואפים אותו דרך משאפים מיוחדים או מכשירי אנהלציה.

בנוסף, ניתן להכניס את הצמח לתוך המזון (בדרך כלל בצורת עוגות). לעיתים נדרשת מהצוות המטפל יצירתיות מסוימת על מנת לאפשר את מתן התרופה (שלא ניתן להזריקה).

מי רשאי להשתמש בקאנביס רפואי

המצדדים בשימוש בקאנביס רפואי טוענים שכל אדם הסובל מכאבים קשים יכול להיות רשאי להשתמש בקאנביס רפואי. כאשר מדובר בקשישים סיעודיים, בדרך כלל מדובר באנשים שסובלים גם כאבים קשים ולכן הם מהווים מועמדים אוטומטיים לשימוש בטיפול החדשני.

יחד עם זאת, קיימת בעיה לקבל טיפול בקאנביס משום שהחומר נחשב לסם בלתי חוקי המופיע בפקודת הסמים. על כן, כל אדם המעוניין להשתמש בתרופה, זקוק לאישור מיוחד של משרד הבריאות. רק מי שמחזיק בידיו אישור כזה, יכול להחזיק את התרופה בלא להיות מואשם בפלילים.

כאשר מדובר בקשישים סיעודיים, מהווה דרישת חוק זו בעיה משמעותית. התהליך להשגת האישור לשימוש בקאנביס רפואי עשוי לקחת זמן רב. אחיות ורופאים בבתי אבות סיעודיים מדווחים פעמים רבות על התסכול בסיטואציה בה האישור לשימוש בחומר מתקבל לאחר שהקשיש נפטר תוך סבל וכאב.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715429

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר