Home » תרופות ללא מרשם עלולות להרוג

תרופות ללא מרשם עלולות להרוג

תרופות ללא מרשם עלולות להרוגבשבועות האחרונים עוקבת המדינה בחרדה אחר מצבה של שירלי מרדר, שאושפזה במצב אנוש לאחר שנטלה "נורופן"- תרופה שכיחה לשיכוך כאבים, לאחר עקירת שיניים. "נורופן", כמו משככי כאבים אחרים, נמכרת בבתי המרקחת ללא מרשם, וכך האחריות ללמוד את תופעות הלוואי, את המינונים הרצויים ואת הסכנות שבהתנגשות עם תרופות אחרים- נותרת בידי הצרכנים.

על הנוטלים תרופות (במיוחד קשישים הנוטלים מספר תרופות במקביל שעלולות להיות תרופות מסוכנות לקשישים) לקרוא היטב את העלון, להקפיד להתאים את המינון למשקל ולא לעבור בשום אופן את המינון המותר.  רצוי להעלות שאלות בפני רופא המשפחה ולפנות לרופא לגבי כל תופעת לוואי חריגה.

תרופות נוגדות דלקת

נורופן שייכת למשפחת התרופות נוגדות- הדלקת. התרופה הראשונה שנמצאה בתחום הייתה אספירין, שכבר במלחמת העולם השנייה שימשה לשיכוך כאבים ומניעת דלקות.

מאז פותחו עוד עשרות זנים של תרופות המונעות דלקת באמצעות חסימת האנזימים COX,  שיוצרים בגוף דלקות. תרופות אלה מונעות גם את תחושת הכאב הנלווית באמצעות עיכוב שחרור של פוסטאגלנדינים- חומרים המשתחררים במקומות פצועים וגורמים לכאב.

איבופרופן הוא חומר אנטי- דלקתי שפותח על ידי דוקטור סטיוארט אדמס במטבח ביתו, בהיותו נער. ד"ר אדמס הבין את הצורך בפיתוח תרופה מונעת דלקות שתהיה יעילה וזולה יותר מהאספירין. שמו המסחרי של האיבופרופן הוא נורופן או אדוויל- תרופות המוכרות לכולנו ונמצאות בכל ארון תרופות.

הנורופן החלה להימכר בבריטניה בשנת 1983 וכיום מכירותיו עומדות על כמיליארד וחצי כדורים ברחבי העולם מדי שנה. בשנים האחרונות נערכים ניסויים לבדיקת יעילות התרופה בקרב חולי פרקינסון ואלצהיימר.

תרופות מסוכנות

לאיבופרופן, כמו לתרופות אחרות, עלולות להיות תופעות לוואי קשות: כמו במקרה של שירלי מרדר, אצל חלק מן המשתמשים התרופה עלולה לגרום לפגיעה בכבד- הדרגתית או פתאומית- עד לכדי צורך בהשתלת כבד.

נורופן ואדוויל עלולות לגרום גם לדימומים במערכת העיכול ולכן אינן מומלצות למי שסובל מדלקות או כיבים במערכת העיכול ולמי שסובל מהפרעה בקרישת הדם. תופעות לוואי נוספת של התרופות הן יתר לחץ דם, התקף לב, שבץ מוחי ונזק בלתי הפיך לכליות.

תרופות נוספות שעלולות להיות מסוכנות

פראצטמול הוא השם הרפואי למספר משככי כאבים, ביניהן אקמול ודקסמול, אשר ניתן למצוא כמעט בכל בית. אמנם תופעות הלוואי של תרופות אלה נדירות ביותר, אך מינון גבוה מהרצוי- מעל 16 כדורים (שהם 8 גרם) ביממה- עלול לגרום במקרה "הקל" יותר להתמכרות למשככי כאבים, או במקרה הקשה יותר לגרום לנזק בלתי הפיך לכבד. גם השילוב של תרופות אלה עם אלכוהול, תרופות ללחץ דם, מיץ אשכוליות ותוספי תזונה הכוללים היפריקום, עלול להיות מסוכן.

דיפירון הוא השם הרפואי של זן נוסף של משככי כאבים, הכוללים את התרופות אופטלגין, פנאלגין ונובאלגין. שימוש ממושך בתרופות אלה עלול לגרום נזק למוח העצם, שם מיוצרים תאי הדם הלבנים. מחסור בתאי דם לבנים חושף את הגוף לזיהומים, תופעה שעלולה להיווצר אפילו בעקבות שימוש של שבוע אחד בתרופה.

אוכלוסיה נוספת שמועדת לפגיעה בעקבות שימוש בתרופות אלה היא אוכלוסיית יוצאי עיראק, לוב וארצות ערב אחרות, שבגופם חסר האנזים G6PD. מי שחסר את אנזים זה עלול להיפגע בצורה קטלנית משימוש חד- פעמי בדיפירון. בשל הסיכונים הרבים הכרוכים בנטילת תרופות דיפירון, נאסר שיווק התרופה בארה"ב, בריטניה ומדינות נוספות- אך משרד הבריאות בארץ מאפשר לרכוש את התרופות הללו אפילו בלי מרשם.

גם נטילת אספירין, התרופה הותיקה להורדת חום, שיכוך כאבים ודילול דם, כרוכה סיכונים: התרופה מעכבת את פעילותו של אנזים אשר מייצר את הריר המגן על הקיבה. כיוון שכך, המשתמשים בתרופה חשופים לכיבים ולדימומים בקיבה. אספירין עלול גם לגרום למחלת ריי אשר פוגעת במוח ובכבד.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715429

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר