בדיקת צוואר הרחם – PAP- לבנות גיל הזהב

בדיקת צוואר הרחםנשים בנות 70 ויותר נדרשות להמשיך להיבדק בבדיקת PAP לאבחון צוואר הרחם, מכיוון שחוקרים מצאו כי אחת מתוך 10 נשים אמריקאיות בנות 70 ויותר תסבולנה מסרטן צוואר הרחם.

לרוב, הן יאובחנו מאוחר מדי, במצב בו הסרטן יהיה בשלב מתקדם, עובדה אשר תקשה על הטיפול בהשוואה לנשים צעירות יותר אשר מאובחנות עם סרטן צוואר הרחם בשלב מוקדם יותר.

חשיבות הבדיקה לקשישים ואופן ביצוע הבדיקה

חוקרים רבים וחברי האגודה האמריקאית לחקר הסרטן (The American Cancer Society) המליצו עד היום, על הפסקת האיבחון לסרטן צוואר הרחם לנשים בגילאי 65 עד 70, כאשר בעברן היו אבחונים תקינים וללא תוצאות חריגות במהלך 10 השנים האחרונות, והן לא נחשבו לקבוצת סיכון.

ההיגיון העומד מאחורי הנחיה זו אינו ברור כיום. ההנחה כיום, היא כי הנחיות אלו הובילו לשכיחות גבוהה יותר של סרטן צוואר הרחם בנשים בנות 70 ויותר. בהתבסס על מחקרים עכשוויים, נראה כי הנשים חייבות בהמשך המעקב גם בגילאים אלו, למרות שנלקחים בחשבון גורמים כמו תוחלת חיים, וגורמים רפואיים אחרים.

מתוך 18,000 נשים אשר אובחנו עם סרטן צוואר הרחם במהלך השנים בין 2000 ל 2006, 12% מהן היו מעל גיל 70 (נתון מקביל לשמונה מקרים כל 100,000 נשים בכל שנה). לכן, ההמלצה כיום, היא שהנשים המבוגרות ימשיכו באותה שיגרת אבחונים בדומה לנשים צעירות יותר, כאשר האבחון נעשה פעם בשנה או פעם בשלוש שנים לאחר בדיקות תקינות עוקבות.

מה ניתן לגלות באמצעות הבדיקה?

בדיקת ה PAP נקראת כך כל שם ד”ר papanicolaou, אשר נהג לבדוק את השינויים התאיים בצוואר הרחם. בדיקה זו יכולה למצוא נגעים טרום סרטניים, אשר יכולים להזהיר מפני מחלה עתידית. כ-90% מסרטני צוואר הרחם יכולים להימנע אם הנשים יבצעו בדיקות עקביות ושנתיות. עבור רוב הנשים, תוצאות בדיקת הפאפ יהיו תקינות, אך עם זאת, יהיו גם תוצאות חריגות. בדרך כלל תוצאות אלו לא יבטאו את התקדמות המחלה, אלא יהוו סימן אזהרה.

תוצאות הבדיקה עלולות להיות גם מוטעות במיוחד בגילאים המבוגרים יותר (כלומר: תוצאות אשר לא יאבחנו תאים סרטניים, גם אם הם קיימים) , כתוצאה משינויים רקמתיים הקשורים לגיל. אולם, כאשר נעשות בדיקות רצופות ושנתיות, ניתן לראות מספר תוצאות עקביות, ובכך חשיבותן.

הסתמכות על בדיקה אחת נדירה, עלולה לא לתת את התוצאה המצופה. עם זאת, חשוב לציין, שבמידה ומתפתחים  סימנים כלשהם, לרבות דימום חריג מהנרתיק, במיוחד לאחר קיום יחסי מין, הפרשות חריגות, כאב או סימן אחר יוצא דופן, יש לפנות לרופא המטפל באופן מידי, ולא לחכות לבדיקת ה PAP הבאה, וגם אם הבדיקה האחרונה הייתה תקינה.

ממצאי הבדיקה והשלכותיה

נשים מבוגרות טועות לחשוב כי סרטן צוואר הרחם הוא מחלה של נשים צעירות ולכן הן לא מבצעות בדיקות. למעשה, כמחצית ממקרי סרטן צוואר הרחם החדשים המאובחנים כל שנה נמצאים בנשים מעל גיל 50. אולם, כאשר תוחלת החיים הולכת וגדלה, אחוז השכיחות של סרטן צוואר הרחם עלול להעלות.

ממוצע תוחלת החיים של נשים אמריקאיות הוא 77-81, יותר מאשר תוחלת החיים בעבר אשר עמדה על 68-76. מכיוון שנמצא כי 41% מתוך הנשים המבוגרות אובחנו עם סרטן נתיח (לעומת 79% מהנשים מתחת לגיל 30), יש צורך להמשיך להיבדק, בכדי להעלות אחוז זה, ולתת לחולות אלו סיכויי ריפוי גבוהים יותר.

דיספלזיה קלה של תאים נחשבת בדרך כלל למינורית ולא תדרוש חקירה ואבחונים נוספים, אלא אם כן
היא נמשכת גם בבדיקות חוזרות. ברוב המקרים, השינויים בתאים ייחשבו לתקינים, ולא יזדקקו לטיפולים נוספים.


פורסם בקטגוריה בריאות האישה, בדיקות. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.