הפרעת קצב לב

הפרעת קצב לבאחת מהפרעות הלב השכיחות, הקשות והמסוכנות ביותר בגיל הזהב, היא הפרעת קצב לב. הפרעת קצב לב מאופיינת כבעיה חשמלית או בעיה מכאנית בהולכה החשמלית של הלב. באופן פיזיולוגי, לכל אדם קיימת מערכת הולכה חשמלית בלב, אשר אחראית לייצור אותות חשמליים בקצב של 60-100 פעימות לדקה.

סוגי הפרעות קצב לב

מערכת זו מווסתת בעיקר על ידי מערכת העצבים המרכזית. כאשר נגרמת הפרעה במערכת זו, עלולות להיגרם מספר רב של בעיות בשריר הלב אשר עקב כך גורמות לתפקוד אבנורמלי ולקוי של פעילות הלב. קיימים סוגים רבים של הפרעות קצב לב המתחלקים ל- 3 סוגים:

  • קצב לב מהיר מדי (טכיקרדיה) או איטי מדי (ברדיקרדיה)
  • הפרעת הולכה
  • פעילות אקטופית של מוקד חשמלי

הפרעות קצב לב שכיחות

כל אחד משלושת הסוגים הללו מחולק גם כן בתוך תוכו לעוד תתי סוגים רבים. הפרעות קצב הלב השכיחות ביותר הן כדלקמן:

  • פעימות מוקדמות – בתופעה זו מרגישים החולים הפסקה רגעית בדופק הלב, אשר נובעת מפעימה חשמלית מוקדמת של הלב. פעימות פרוזדוריות מוקדמות אינן דורשות טיפול רפואי, אך יחד עם זאת יש צורך להיות עם היד על הדופק (תרתי משמע), כיוון שהפרעה זו עלולה להתפתח להפרעת קצב לב מסוכנת מסוג “פרפור פרוזדורים”.
  • מהירות פרוזדורית – הפרעה זו נגרמת בשל דופק לב מהיר שמקורו בפרוזדורי הלב. הפרעת קצב במהירות של כ-180 250- פעימות לדקה (דופק תקין הוא כ-70 פעימות לדקה). החולים מרגישים דופק מהיר, סחרחורת, קוצר נשימה, כאבים בחזה ולעיתים אף איבוד הכרה. במקרה זה יש לגשת בדחיפות לחדר מיון, שם יזריק לווריד תרופה בשם Adenosine המשך טיפול באמצעות בדיקה אלקטרו פיסיולוגית.
  • פרפור פרוזדורים – הפרעה זו הינה השכיחה ביותר בעולם המערבי. הפרעה זו נוצרת בשל היווצרות של מעגלים חשמליים מרובים בחלקים העליונים של הלב, אשר גורמים לדופק לא סדיר של הלב. הפרעה זו שכיחה בקרב אנשים עם מחלות לב, כגון: מחלת לב מסתמית, מחלת לב כלילית ומחלה של שריר הלב, אך היא יכולה גם להיווצר באנשים בריאים. הפרעה זו מחייבת אבחון מהיר, כיוון שהיא עלולה לגרום להתפתחות קרישי דם בלב. מרבית האנשים הסובלים מהפרעה זו מטופלים באמצעות תרופות לדילול הדם ותרופות למניעת היווצרות קרישים, כגון: קומדין.
  • רפרוף פרוזדורים – הפרעה זו נגרמת בשל היווצרות של מעגלים חשמליים מרובים בחלקים העליונים של הלב, אשר גורמים לדופק לא סדיר של הלב. הפעילות החשמלית מהירה אך איטית יותר מפרפור פרוזדורים וסדירה יותר.  הטיפול בהפרעה זו הוא באמצעות תרופות או אבלציה.
  • מהירות חדרית – הפרעה זו מאופיינת בדופק מהיר שמקורו בחדרי הלב והיא מאוד מסוכנת. הטיפול המוצע הוא שילוב של תרופות עם השתלת דפיברילטור.
  • פרפור חדרים – הפרעת זו מאופיינת בדופק מהיר מאוד ולא סדיר שמקורו בחדרי הלב. הפרעה זו גם כן מסכנת חיים והטיפול היחיד הוא מכת חשמל לבית החזה של המטופל. הפרעת קצב זאת גורמת למוות.

הפרעות קצב נוספות המצריכות אבחון וטיפול רפואי כוללות: סינוס טכיקרדיה, טכיקרדיה חדרית, טכיקרדיה על-חדרית, תסמונת וולף פרקינסון וייט.

באופן כללי, לכל הפרעת קצב תסמינים משלה אך ישנם תסמינים המאפיינים את כל הפרעות הקצב, כגון: דפיקות לב, קוצר נשימה, לחץ בחזה ובמקרים חמורים עלול להתרחש דום לב. מרבית הסיבות של הפרעות קצב אינן יודעות וייתכן שהן משולבות בסיבות תורשתיות, סביבתיות, מחלות לב וכדומה. אבחון הפרעות קצב נעשה לרוב באמצעות התסמינים ושידורי א.ק.ג.


פורסם בקטגוריה מחלות, עם התגים . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.