Home » תעודת נצח – צוואה דיגיטלית

תעודת נצח – צוואה דיגיטלית

על פי חוק הירושה יש 4 סוגי צוואה: צוואה בכתב יד, צוואה בעל פה, צוואה בפני עדים וצוואה בפני רשות. כל הצוואות הללו הן קלאסיות ופורמאליות ומכילות את רצונו של המוריש באשר לחלוקת עיזבונו.

הקדמה הטכנולוגית והדיגיטלית מאפשרת לרתום גם את עניין הצוואה שמותיר אחריו המוריש וזאת בתוספת של ערך רוחני מוסף תוך מתן תוקף משפטי. מדובר בתעודת נצח.

צריך להודות כי נוצר צורך אמיתי בערך מוסף מעבר למסמך פורמאלי, משהו שישאיר מעין זיכרון חי של המוריש בליבם של יקיריו. תעודת הנצח מאפשרת לממש זאת. מדובר באפשרות להוסיף לצוואה הכתובה גם הקלטות, וסרטי וידאו של המוריש, ובכך ליצור צוואה רוחנית לצד הצוואה הפורמאלית הכתובה. כך נוצרת תעודת נצח בעלת תוקף משפטי.

מהי תעודת נצח?

מדובר בתעודה דיגיטאלית צרובה על כרטיס מגנטי, המכילה צוואה בכתב בפני שני עדים שבה המוריש מתייחס לעיזבונו החומרי, וכן צוואה מצולמת בווידאו שמכילה צילומים אודות זיכרונותיו של המוריש, אירועים, תמונות, דברים שאומר המצווה ליקיריו, בקשותיו של המצווה וכו'. החומר שמור על שבב אלקטרוני ומדובר בתכנים שאינם מצויים בצוואה פורמאלית בכתב.

עם הזמן, דמותו של האדם שהלך לעולמו מטשטשת, גוון דיבורו דוהה ולקרובים לא נשאר דבר מלבד תמונות פה ושם. פעמים רבות הקרובים מבקשים לראות שוב במו עיניהם ולשמוע את קולו של יקירם שהלך לעולמו, לדעת מה היו בקשותיו האחרונות. בתעודת הנצח ישנם צילומים וניתן לשמוע את קולו של המוריש ולראותו. תעודת הנצח מאפשרת לשמוע את האדם, להאזין לסיפורים שלו, ולזיכרונות. תעודת הנצח משאירה זיכרון צרוב ומוחשי יותר של המוריש בעיני רוחם של יורשיו.

מה כוללת תעודת נצח?

תעודת הנצח כוללת צוואה בכתב וצוואה בעל פה שמצולמת באמצעות וידאו. הצוואה בעל פה היא צוואה רגשית ורוחנית המכילה דברים שהמוריש אומר ליורשיו.

הכרטיס המגנטי מכיל גם את דברי המצווה, צילומים שלו, מזכרות, סרטים, תמונות, בקשות, אירועים שהוא השתתף בהם, וכל מה שהוא ביקש להעביר ולהשאיר לבאים אחריו.

כיצד נשמרת הצוואה הדיגיטאלית?

הצוואה הדיגיטאלית נשמרת באופן צרוב על גבי שבב באמצעות כרטיס מגנטי זמין. את הכרטיס האלקטרוני ניתן לשאת בקלות, ותמיד ניתן לצפות בו. המצווה ישמור עותק מהצוואה על גבי דיסק או במחשב.

מהם היתרונות של תעודת נצח?

 • התעודה מכילה צילומים של המוריש כשהוא מדבר באופן חופשי.
 • ניתן לצפות בסרטונים בהם מופיע המוריש.
 • התעודה זמינה וניתן לצפות בתוכנה מהמחשב מהנייד וכולי.
 • התעודה הדיגיטאלית מוגנת ולא ניתן לחדור אליה ולשנות את תוכנה.
 • קלה לשימור וזמינה תמיד: תעודת הנצח מכילה את המידע בכללותו. קל לשאת אותה ולשמור אותה בתיק, והיא זמינה לצפייה בכל עת באמצעות מחשב, טלפון נייד, טאבלט, או כל אמצעי דיגיטאלי אחר.

הצוואה הדיגיטאלית היא לא רק מסמך פורמאלי של הבעת רצונותיו של המוריש. היא מאפשרת למוריש להשאיר חותם אחריו, להגיד דברים אישיים ליורשים, לבקש בקשות מהיורשים, להביע משאלות ליבו, ולהשאיר זיכרון חזותי לצד הפורמליזם.

תעודת נצח היא אמירה אישית אמיתית וישירה ליורשים, ולמי שנשאר אחרי לכתו של המוריש. היא מהווה ערך מוסף גם למשפחה ולצאצאים שיכולים תמיד לראות את יקירם, לצפות בו, ולשמוע אותו מדבר אליהם בהווה. הצוואה הדיגיטלית היא חותם ועדות חיה שמשאיר אחריו אדם. האפשרות לראותו ולשמוע את קולו בנימה המיוחדת והאישית הופכת את הציווי הפורמאלי למשמעותי הרבה יותר מדף נייר כתוב.

יש בצוואה המצולמת כדי לפתור סכסוכים ומחלוקות בעניין חלוקת הרכוש. דברי המצווה המצולמים בהם הוא מסביר מה הוא מבקש בכל הנוגע לחלוקת הרכוש, וכמובן הוראות נוספות שהוא מבטא, יש בהם כדי לסלק אי בהירות או אי הבנה מצד היורשים. צוואה דיגיטלית תהיה בעלת תוקף משפטי כדין.

 

מקורות:

Palace דיור מוגן – מקבוצת עזריאלי. מגזין. צוואה דיגיטלית –הדור הבא של הצוואות.

משפחה חדשה. תעודת נצח – הדור הבא של הצוואות.

זכות למשפחה – the right to family life צוואה מצולמת בהתאם לחוק

אתר משפחה חדשה – צוואה ! עם תעודת הנצח צוואה דיגיטלית כתובה ומצולמת שמורה על שבב אלקטרוני.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715429

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר